iso_3166 - en to de translation catalogue (358 entries)

en: Albania
de: Albanien

en: Algeria
de: Algerien

en: American Samoa
de: Samoa

en: Antarctica
de: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
de: Antigua und Barbuda

en: Arab Republic of Egypt
de: Arabische Republik Ägypten

en: Argentina
de: Argentinien

en: Argentine Republic
de: Argentinische Republik

en: Armenia
de: Armenien

en: Australia
de: Australien

en: Austria
de: Österreich

en: Azerbaijan
de: Aserbaidschan

en: Bangladesh
de: Bangladesch

en: Belarus
de: Weißrussland

en: Belgium
de: Belgien

en: Bolivarian Republic of Venezuela
de: Bolivarische Republik Venezuela

en: Bolivia
de: Bolivien

en: Bolivia, Plurinational State of
de: Bolivien, Plurinationaler Staat

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
de: Bonaire, Sint Eustatius und Saba

en: Bosnia and Herzegovina
de: Bosnien und Herzegowina

en: Botswana
de: Botsuana

en: Bouvet Island
de: Bouvet-Insel

en: Brazil
de: Brasilien

en: British Antarctic Territory
de: Britisches Antarktis-Territorium

en: British Indian Ocean Territory
de: Britisches Territorium im Indischen Ozean

en: British Virgin Islands
de: Britische Jungferninseln

en: Bulgaria
de: Bulgarien

en: Burma, Socialist Republic of the Union of
de: Burma, Sozialistische Republik der Union

en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
de: Weißrussische Sozialistische Sowjetrepublik

en: Cambodia
de: Kambodscha

en: Cameroon
de: Kamerun

en: Canada
de: Kanada

en: Canton and Enderbury Islands
de: Kanton- und Enderbury-Inseln

en: Cape Verde
de: Kap Verde

en: Cayman Islands
de: Cayman-Inseln

en: Central African Republic
de: Zentralafrikanische Republik

en: Chad
de: Tschad

en: Christmas Island
de: Weihnachtsinseln

en: Cocos (Keeling) Islands
de: Kokos-(Keeling-)Inseln

en: Colombia
de: Kolumbien

en: Commonwealth of Dominica
de: Commonwealth Dominica

en: Commonwealth of the Bahamas
de: Commonwealth der Bahamas

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
de: Commonwealth Nördliche Mariana-Inseln

en: Comoros
de: Komoren

en: Congo
de: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic of the
de: Demokratische Republik Kongo

en: Cook Islands
de: Cookinseln

en: Croatia
de: Kroatien

en: Cuba
de: Kuba

en: Cyprus
de: Zypern

en: Czech Republic
de: Tschechische Republik

en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
de: Tschechoslowakei, Tschechoslowakische Sozialistische Republik

en: Democratic People's Republic of Korea
de: Demokratische Volksrepublik Korea

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
de: Demokratische Republik São Tomé und Príncipe

en: Democratic Republic of Timor-Leste
de: Demokratische Republik Timor-Leste

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
de: Demokratische sozialistische Republik Sri Lanka

en: Denmark
de: Dänemark

en: Djibouti
de: Dschibuti

en: Dominican Republic
de: Dominikanische Republik

en: Dronning Maud Land
de: Königin-Maud-Land

en: East Timor
de: Osttimor

en: Eastern Republic of Uruguay
de: Republik Östlich des Uruguay

en: Egypt
de: Ägypten

en: Equatorial Guinea
de: Äquatorialguinea

en: Estonia
de: Estland

en: Ethiopia
de: Äthiopien

en: Falkland Islands (Malvinas)
de: Falklandinseln (Malwinen)

en: Faroe Islands
de: Färöer-Inseln

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
de: Demokratische Bundesrepublik Äthiopien

en: Federal Democratic Republic of Nepal
de: Demokratische Bundesrepublik Nepal

en: Federal Republic of Germany
de: Bundesrepublik Deutschland

en: Federal Republic of Nigeria
de: Bundesrepublik Nigeria

en: Federated States of Micronesia
de: Föderierte Staaten von Mikronesien

en: Federative Republic of Brazil
de: Föderative Republik Brasilien

en: Fiji
de: Fidschi

en: Finland
de: Finnland

en: France
de: Frankreich

en: France, Metropolitan
de: Frankreich, metropolitan

en: French Afars and Issas
de: Französische Afar und Issa

en: French Guiana
de: Französisch-Guyana

en: French Polynesia
de: Französisch-Polynesien

en: French Republic
de: Französische Republik

en: French Southern Territories
de: Französische Süd- und Antarktisgebiete

en: French Southern and Antarctic Territories
de: Französische Süd- und Antarktisgebiete

en: Gabon
de: Gabun

en: Gabonese Republic
de: Gabunische Republik

en: Georgia
de: Georgien

en: German Democratic Republic
de: Deutsche Demokratische Republik

en: Germany
de: Deutschland

en: Germany, Federal Republic of
de: Deutschland, Bundesrepublik

en: Gilbert and Ellice Islands
de: Gilbert- und Ellice-Inseln

en: Grand Duchy of Luxembourg
de: Großherzogtum Luxemburg

en: Greece
de: Griechenland

en: Greenland
de: Grönland

en: Hashemite Kingdom of Jordan
de: Haschemitisches Königreich Jordanien

en: Heard Island and McDonald Islands
de: Heard und McDonaldinseln

en: Hellenic Republic
de: Hellenische Republik

en: Holy See (Vatican City State)
de: Heiliger Stuhl (Staat Vatikanstadt)

en: Hong Kong
de: Hongkong

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
de: Sonderverwaltungsregion Hongkong

en: Hungary
de: Ungarn

en: Iceland
de: Island

en: Independent State of Samoa
de: Unabhängiger Staat Samoa

en: India
de: Indien

en: Indonesia
de: Indonesien

en: Iran, Islamic Republic of
de: Iran, Islamische Republik

en: Iraq
de: Irak

en: Ireland
de: Irland

en: Islamic Republic of Afghanistan
de: Islamische Republik Afghanistan

en: Islamic Republic of Iran
de: Islamische Republik Iran

en: Islamic Republic of Mauritania
de: Islamische Republik Mauretanien

en: Islamic Republic of Pakistan
de: Islamische Republik Pakistan

en: Isle of Man
de: Insel Man

en: Italian Republic
de: Italienische Republik

en: Italy
de: Italien

en: Jamaica
de: Jamaika

en: Johnston Island
de: Johnstoninsel

en: Jordan
de: Jordanien

en: Kazakhstan
de: Kasachstan

en: Kenya
de: Kenia

en: Kingdom of Bahrain
de: Königreich Bahrain

en: Kingdom of Belgium
de: Königreich Belgien

en: Kingdom of Bhutan
de: Königreich Bhutan

en: Kingdom of Cambodia
de: Königreich Kambodscha

en: Kingdom of Denmark
de: Königreich Dänemark

en: Kingdom of Lesotho
de: Königreich Lesotho

en: Kingdom of Morocco
de: Königreich Marokko

en: Kingdom of Norway
de: Königreich Norwegen

en: Kingdom of Saudi Arabia
de: Königreich Saudi-Arabien

en: Kingdom of Spain
de: Königreich Spanien

en: Kingdom of Swaziland
de: Königreich Swasiland

en: Kingdom of Sweden
de: Königreich Schweden

en: Kingdom of Thailand
de: Königreich Thailand

en: Kingdom of Tonga
de: Königreich Tonga

en: Kingdom of the Netherlands
de: Königreich der Niederlande

en: Korea, Democratic People's Republic of
de: Korea, Demokratische Volksrepublik

en: Korea, Republic of
de: Korea, Republik

en: Kyrgyz Republic
de: Kirgisische Republik

en: Kyrgyzstan
de: Kirgisistan

en: Lao People's Democratic Republic
de: Laos, Demokratische Volksrepublik

en: Latvia
de: Lettland

en: Lebanese Republic
de: Libanesische Republik

en: Lebanon
de: Libanon

en: Libya
de: Libyen

en: Libyan Arab Jamahiriya
de: Libysch-Arabische Dschamahirija

en: Lithuania
de: Litauen

en: Luxembourg
de: Luxemburg

en: Macao Special Administrative Region of China
de: Sonderverwaltungsregion Macao

en: Macedonia, Republic of
de: Mazedonien, ehemalige jugoslawische Republik

en: Madagascar
de: Madagaskar

en: Maldives
de: Malediven

en: Marshall Islands
de: Marshallinseln

en: Mauritania
de: Mauretanien

en: Mexico
de: Mexiko

en: Micronesia, Federated States of
de: Mikronesien, Föderierte Staaten von

en: Midway Islands
de: Midwayinseln

en: Moldova
de: Moldau

en: Moldova, Republic of
de: Moldau, Republik

en: Mongolia
de: Mongolei

en: Morocco
de: Marokko

en: Mozambique
de: Mosambik

en: Netherlands
de: Niederlande

en: Netherlands Antilles
de: Niederländische Antillen

en: Neutral Zone
de: Neutrale Zone

en: New Caledonia
de: Neukaledonien

en: New Hebrides
de: Neue Hebriden

en: New Zealand
de: Neuseeland

en: Norfolk Island
de: Norfolkinsel

en: Northern Mariana Islands
de: Nördliche Mariana-Inseln

en: Norway
de: Norwegen

en: Occupied Palestinian Territory
de: Palästinensische Autonomiegebiete

en: Pacific Islands (trust territory)
de: Pazifische Inseln (Treuhandgebiet)

en: Palestinian Territory, Occupied
de: Palästinensische Autonomiegebiete

en: Panama Canal Zone
de: Panamakanalzone

en: Panama, Republic of
de: Panama, Republik

en: Papua New Guinea
de: Papua-Neuguinea

en: People's Democratic Republic of Algeria
de: Demokratische Volksrepublik Algerien

en: People's Republic of Bangladesh
de: Volksrepublik Bangladesh

en: People's Republic of China
de: Volksrepublik China

en: Philippines
de: Philippinen

en: Plurinational State of Bolivia
de: Plurinationaler Staat Bolivien

en: Poland
de: Polen

en: Portuguese Republic
de: Portugiesische Republik

en: Principality of Andorra
de: Fürstentum Andorra

en: Principality of Liechtenstein
de: Fürstentum Liechtenstein

en: Principality of Monaco
de: Fürstentum Monaco

en: Qatar
de: Katar

en: Republic of Albania
de: Republik Albanien

en: Republic of Angola
de: Republik Angola

en: Republic of Armenia
de: Republik Armenia

en: Republic of Austria
de: Republik Österreich

en: Republic of Azerbaijan
de: Republik Aserbaidschan

en: Republic of Belarus
de: Republik Weißrussland

en: Republic of Benin
de: Republik Benin

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
de: Bosnien und Herzegowina

en: Republic of Botswana
de: Republik Botsuana

en: Republic of Bulgaria
de: Republik Bulgarien

en: Republic of Burundi
de: Republik Burundi

en: Republic of Cameroon
de: Republik Kamerun

en: Republic of Cape Verde
de: Republik Kap Verde

en: Republic of Chad
de: Republik Tschad

en: Republic of Chile
de: Republik Chile

en: Republic of Colombia
de: Republik Kolumbien

en: Republic of Costa Rica
de: Republik Costa Rica

en: Republic of Croatia
de: Republik Kroatien

en: Republic of Cuba
de: Republik Kuba

en: Republic of Cyprus
de: Republik Zypern

en: Republic of Côte d'Ivoire
de: Republik Côte d'Ivoire

en: Republic of Djibouti
de: Republik Dschibuti

en: Republic of Ecuador
de: Republik Ecuador

en: Republic of El Salvador
de: Republik El Salvador

en: Republic of Equatorial Guinea
de: Republik Äquatorialguinea

en: Republic of Estonia
de: Republik Estland

en: Republic of Fiji
de: Republik Fidschi

en: Republic of Finland
de: Republik Finnland

en: Republic of Ghana
de: Republik Ghana

en: Republic of Guatemala
de: Republik Guatemala

en: Republic of Guinea
de: Republik Guinea

en: Republic of Guinea-Bissau
de: Republik Guinea-Bissau

en: Republic of Guyana
de: Kooperative Republik Guyana

en: Republic of Haiti
de: Republik Haiti

en: Republic of Honduras
de: Republik Honduras

en: Republic of Hungary
de: Republik Ungarn

en: Republic of Iceland
de: Republik Island

en: Republic of India
de: Republik Indien

en: Republic of Indonesia
de: Republik Indonesien

en: Republic of Iraq
de: Republik Irak

en: Republic of Kazakhstan
de: Republik Kasachstan

en: Republic of Kenya
de: Republik Kenia

en: Republic of Kiribati
de: Republik Kiribati

en: Republic of Latvia
de: Republik Lettland

en: Republic of Liberia
de: Republik Liberia

en: Republic of Lithuania
de: Republik Litauen

en: Republic of Madagascar
de: Republik Madagaskar

en: Republic of Malawi
de: Republik Malawi

en: Republic of Maldives
de: Republik Malediven

en: Republic of Mali
de: Republik Mali

en: Republic of Malta
de: Republik Malta

en: Republic of Mauritius
de: Republik Mauritius

en: Republic of Moldova
de: Republik Moldau

en: Republic of Mozambique
de: Republik Mosambik

en: Republic of Myanmar
de: Republik Myanmar

en: Republic of Namibia
de: Republik Namibia

en: Republic of Nauru
de: Republik Nauru

en: Republic of Nicaragua
de: Republik Nicaragua

en: Republic of Palau
de: Republik Palau

en: Republic of Panama
de: Republik Panama

en: Republic of Paraguay
de: Republik Paraguay

en: Republic of Peru
de: Republik Peru

en: Republic of Poland
de: Republik Polen

en: Republic of San Marino
de: Republik San Marino

en: Republic of Senegal
de: Republik Senegal

en: Republic of Serbia
de: Republik Serbien

en: Republic of Seychelles
de: Republik Seychellen

en: Republic of Sierra Leone
de: Republik Sierra Leone

en: Republic of Singapore
de: Republik Singapur

en: Republic of Slovenia
de: Republik Slowenien

en: Republic of South Africa
de: Republik Südafrika

en: Republic of Suriname
de: Republik Suriname

en: Republic of Tajikistan
de: Republik Tadschikistan

en: Republic of Trinidad and Tobago
de: Republik Trinidad und Tobago

en: Republic of Tunisia
de: Tunesische Republik

en: Republic of Turkey
de: Republik Türkei

en: Republic of Uganda
de: Republik Uganda

en: Republic of Uzbekistan
de: Republik Usbekistan

en: Republic of Vanuatu
de: Republik Vanuatu

en: Republic of Yemen
de: Republik Jemen

en: Republic of Zambia
de: Republik Sambia

en: Republic of Zimbabwe
de: Republik Simbabwe

en: Republic of the Congo
de: Republik Kongo

en: Republic of the Gambia
de: Republik Gambia

en: Republic of the Marshall Islands
de: Republik Marshallinseln

en: Republic of the Niger
de: Republik Niger

en: Republic of the Philippines
de: Republik der Philippinen

en: Republic of the Sudan
de: Republik Sudan

en: Reunion
de: Réunion

en: Romania
de: Rumänien

en: Romania, Socialist Republic of
de: Sozialistische Republik Rumänien

en: Russian Federation
de: Russische Föderation

en: Rwanda
de: Ruanda

en: Rwandese Republic
de: Republik Ruanda

en: Saint Barthélemy
de: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
de: St. Helena, Ascension und Tristan da Cunha

en: Saint Kitts and Nevis
de: St. Kitts und Nevis

en: Saint Lucia
de: St. Lucia

en: Saint Martin (French part)
de: Saint Martin (Französischer Teil)

en: Saint Pierre and Miquelon
de: St. Pierre und Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
de: St. Vincent und die Grenadinen

en: Sao Tome and Principe
de: São Tomé und Príncipe

en: Saudi Arabia
de: Saudi-Arabien

en: Serbia
de: Serbien

en: Serbia and Montenegro
de: Serbien und Montenegro

en: Seychelles
de: Seychellen

en: Singapore
de: Singapur

en: Sint Maarten
de: Saint-Martin

en: Sint Maarten (Dutch part)
de: Saint-Martin (Niederländischer Teil)

en: Slovak Republic
de: Slowakische Republik

en: Slovakia
de: Slowakei

en: Slovenia
de: Slowenien

en: Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya
de: Sozialistische Libysch-Arabische Volks-Dschamahirija

en: Socialist Republic of Viet Nam
de: Sozialistische Republik Vietnam

en: Solomon Islands
de: Salomoninseln

en: Somali Republic
de: Republik Somalia

en: South Africa
de: Südafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
de: South Georgia und die Südlichen Sandwichinseln

en: Southern Rhodesia
de: Südrhodesien

en: Spain
de: Spanien

en: Spanish Sahara
de: Spanische Sahara

en: St. Kitts-Nevis-Anguilla
de: Saint Kitts-Nevis-Anguilla

en: State of Israel
de: Staat Israel

en: State of Kuwait
de: Staat Kuwait

en: State of Qatar
de: Staat Katar

en: Sultanate of Oman
de: Sultanat Oman

en: Svalbard and Jan Mayen
de: Svalbard und Jan Mayen

en: Swaziland
de: Swasiland

en: Sweden
de: Schweden

en: Swiss Confederation
de: Schweizerische Eidgenossenschaft

en: Switzerland
de: Schweiz

en: Syrian Arab Republic
de: Syrien, Arabische Republik

en: Taiwan, Province of China
de: Taiwan, Chinesische Provinz

en: Tajikistan
de: Tadschikistan

en: Tanzania, United Republic of
de: Tansania, Vereinigte Republik

en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
de: Ehemalige jugoslawische Republik Mazedonien

en: Togolese Republic
de: Republik Togo

en: Trinidad and Tobago
de: Trinidad und Tobago

en: Tunisia
de: Tunesien

en: Turkey
de: Türkei

en: Turks and Caicos Islands
de: Turks- und Caicosinseln

en: US Miscellaneous Pacific Islands
de: Verschiedene Pazifische Inseln der USA

en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
de: UdSSR, Union der Sozialistischen Sowjetrepubliken

en: Union of the Comoros
de: Vereinigung der Komoren

en: United Arab Emirates
de: Vereinigte Arabische Emirate

en: United Kingdom
de: Vereinigtes Königreich

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
de: Vereinigtes Königreich Großbritannien und Nordirland

en: United Mexican States
de: Vereinigte Mexikanische Staaten

en: United Republic of Tanzania
de: Vereinigte Republik Tansania

en: United States
de: Vereinigte Staaten

en: United States of America
de: Vereinigte Staaten von Amerika

en: Upper Volta, Republic of
de: Obervolta, Republik

en: Uzbekistan
de: Usbekistan

en: Vatican City State (Holy See)
de: Staat Vatikanstadt (Heiliger Stuhl)

en: Venezuela, Bolivarian republic of
de: Venezuela, Bolivarische Republik

en: Viet Nam
de: Vietnam

en: Viet-Nam, Democratic Republic of
de: Vietnam, Demokratische Republik

en: Virgin Islands of the United States
de: Amerikanische Jungferninseln

en: Virgin Islands, British
de: Britische Jungferninseln

en: Virgin Islands, U.S.
de: Amerikanische Jungferninseln

en: Wake Island
de: Wake

en: Wallis and Futuna
de: Wallis und Futuna

en: Western Sahara
de: Westsahara

en: Yemen
de: Jemen

en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
de: Jemen, Demokratische Volksrepublik Jemen

en: Yemen, Yemen Arab Republic
de: Jemen, Jemenitische Arabische Republik

en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
de: Jugoslawien, Sozialistische Föderative Republik

en: Zaire, Republic of
de: Zaire, Republik

en: Zambia
de: Sambia

en: Zimbabwe
de: Simbabwe

en: Åland Islands
de: Åland-Inseln
