iso_639 - en to de translation catalogue (439 entries)

en: Abkhazian
de: Abchasisch

en: Achinese
de: Aceh-Sprache

en: Acoli
de: Acholi-Sprache

en: Adangme
de: Adangme-Sprache

en: Adyghe; Adygei
de: Adygisch

en: Afar
de: Danakil-Sprache

en: Afro-Asiatic languages
de: Afro-asiatische Sprachen

en: Ainu
de: Ainu-Sprache

en: Akan
de: Akan-Sprache

en: Akkadian
de: Akkadisch

en: Albanian
de: Albanisch

en: Aleut
de: Aleutisch

en: Algonquian languages
de: Algonkin-Sprachen

en: Altaic languages
de: Altaische Sprachen

en: Amharic
de: Amharisch

en: Angika
de: Anga-Sprache

en: Apache languages
de: Apachen-Sprachen

en: Arabic
de: Arabisch

en: Aragonese
de: Aragonesisch

en: Arapaho
de: Arapaho-Sprache

en: Arawak
de: Arawak-Sprachen

en: Armenian
de: Armenisch

en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
de: Aromunisch; Makedoromanisch

en: Artificial languages
de: Künstliche Sprachen

en: Assamese
de: Assamesisch

en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
de: Asturisch

en: Athapascan languages
de: Athapaskische Sprachen

en: Australian languages
de: Australische Sprachen

en: Austronesian languages
de: Austronesische Sprachen

en: Avaric
de: Awarisch

en: Avestan
de: Avestisch

en: Aymara
de: Aymará-Sprache

en: Azerbaijani
de: Aserbaidschanisch

en: Balinese
de: Balinesisch

en: Baltic languages
de: Baltische Sprachen

en: Baluchi
de: Belutschisch

en: Bambara
de: Bambara-Sprache

en: Bamileke languages
de: Bamileke-Sprachen

en: Banda languages
de: Banda-Sprachen

en: Bantu languages
de: Bantusprachen

en: Basa
de: Basaa-Sprache

en: Bashkir
de: Baschkirisch

en: Basque
de: Baskisch

en: Batak languages
de: Batak-Sprachen

en: Beja; Bedawiyet
de: Bedauye

en: Belarusian
de: Weißrussisch

en: Bemba
de: Bemba-Sprache

en: Berber languages
de: Berbersprachen

en: Bini; Edo
de: Pini; Edo-Sprache

en: Bislama
de: Beach-la-Mar

en: Blin; Bilin
de: Bilin-Sprache

en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
de: Bliss-Symbole

en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
de: Bokmål

en: Bosnian
de: Bosnisch

en: Braj
de: Braj-Bhakha

en: Breton
de: Bretonisch

en: Buginese
de: Bugi-Sprache

en: Bulgarian
de: Bulgarisch

en: Buriat
de: Burjatisch

en: Burmese
de: Birmanisch

en: Caddo
de: Caddo-Sprachen

en: Catalan; Valencian
de: Katalanisch

en: Caucasian languages
de: Kaukasische Sprachen

en: Celtic languages
de: Keltische Sprachen

en: Central American Indian languages
de: Zentralamerikanische Indianersprachen

en: Central Khmer
de: Kambodschanisch

en: Chagatai
de: Tschagataisch

en: Chamic languages
de: Cham-Sprachen

en: Chamorro
de: Chamorro-Sprache

en: Chechen
de: Tschetschenisch

en: Cherokee
de: Cherokee-Sprache

en: Cheyenne
de: Cheyenne-Sprache

en: Chibcha
de: Chibcha-Sprachen

en: Chichewa; Chewa; Nyanja
de: Nyanja-Sprache

en: Chinese
de: Chinesisch

en: Chinook jargon
de: Chinook-Jargon

en: Chipewyan; Dene Suline
de: Chipewyan-Sprache

en: Choctaw
de: Choctaw-Sprache

en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
de: Kirchenslawisch

en: Chuukese
de: Trukesisch

en: Chuvash
de: Tschuwaschisch

en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
de: Alt-Newari

en: Classical Syriac
de: Altsyrisch

en: Coptic
de: Koptisch

en: Cornish
de: Kornisch

en: Corsican
de: Korsisch

en: Cree
de: Cree-Sprache

en: Creek
de: Muskogisch

en: Creoles and pidgins
de: Kreol- und Pidgin-Sprachen

en: Creoles and pidgins, English based
de: Kreol- und Pidgin-Sprachen, Englisch-basiert

en: Creoles and pidgins, French-based
de: Kreol- und Pidgin-Sprachen, Französisch-basiert

en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
de: Kreol- und Pidgin-Sprachen, Portugiesisch-basiert

en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
de: Krimtatarisch; Krimtürkisch

en: Croatian
de: Kroatisch

en: Cushitic languages
de: Kuschitische Sprachen

en: Czech
de: Tschechisch

en: Dakota
de: Dakota-Sprache

en: Danish
de: Dänisch

en: Dargwa
de: Darginisch

en: Delaware
de: Delaware-Sprache

en: Dinka
de: Dinka-Sprache

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
de: Maledivisch

en: Dogrib
de: Dogrib-Sprache

en: Dravidian languages
de: Dravidische Sprachen

en: Duala
de: Duala-Sprachen

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
de: Mittelniederländisch (ca. 1050-1350)

en: Dutch; Flemish
de: Niederländisch; Flämisch

en: Dyula
de: Dyula-Sprache

en: Eastern Frisian
de: Ostfriesisch

en: Egyptian (Ancient)
de: Ägyptisch (Antik)

en: Elamite
de: Elamisch

en: English
de: Englisch

en: English, Middle (1100-1500)
de: Mittelenglisch (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
de: Altenglisch (ca. 450-1100)

en: Erzya
de: Erza-Mordwinisch

en: Estonian
de: Estnisch

en: Ewe
de: Ewe-Sprache

en: Fang
de: Pangwe-Sprache

en: Fanti
de: Fante-Sprache

en: Faroese
de: Färöisch

en: Fijian
de: Fidschi-Sprache

en: Filipino; Pilipino
de: Pilipino

en: Finnish
de: Finnisch

en: Finno-Ugrian languages
de: Finno-ugrische Sprachen

en: Fon
de: Fon-Sprache

en: French
de: Französisch

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
de: Mittelfranzösisch (ca. 1400-1600)

en: French, Old (842-ca. 1400)
de: Altfranzösisch (842-ca. 1400)

en: Friulian
de: Friulisch

en: Fulah
de: Ful

en: Ga
de: Ga-Sprache

en: Gaelic; Scottish Gaelic
de: Gälisch-Schottisch

en: Galibi Carib
de: Karibische Sprachen

en: Galician
de: Galizisch

en: Ganda
de: Ganda-Sprache

en: Gayo
de: Gayo-Sprache

en: Gbaya
de: Gbaya-Sprache

en: Geez
de: Altäthiopisch

en: Georgian
de: Georgisch

en: German
de: Deutsch

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
de: Mittelhochdeutsch (ca. 1050-1500)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
de: Althochdeutsch (ca. 750-1050)

en: Germanic languages
de: Germanische Sprachen

en: Gilbertese
de: Gilbertesisch

en: Gondi
de: Gondi-Sprache

en: Gorontalo
de: Gorontalesisch

en: Gothic
de: Gotisch

en: Grebo
de: Grebo-Sprache

en: Greek, Ancient (to 1453)
de: Altgriechisch (bis 1453)

en: Greek, Modern (1453-)
de: Neugriechisch (1453-)

en: Guarani
de: Guaraní-Sprache

en: Gujarati
de: Gujarati-Sprache

en: Gwich'in
de: Kutchin-Sprache

en: Haida
de: Haida-Sprache

en: Haitian; Haitian Creole
de: Haitien

en: Hausa
de: Haussa-Sprache

en: Hawaiian
de: Hawaiisch

en: Hebrew
de: Hebräisch

en: Herero
de: Herero-Sprache

en: Hiligaynon
de: Hiligaynon-Sprache

en: Hiri Motu
de: Hiri-Motu

en: Hittite
de: Hethitisch

en: Hungarian
de: Ungarisch

en: Hupa
de: Hupa-Sprache

en: Iban
de: Iban-Sprache

en: Icelandic
de: Isländisch

en: Igbo
de: Ibo-Sprache

en: Ijo languages
de: Ijo-Sprachen

en: Iloko
de: Ilokano-Sprache

en: Inari Sami
de: Inarisaamisch

en: Indic languages
de: Indische Sprachen

en: Indo-European languages
de: Indo-europäische Sprachen

en: Indonesian
de: Indonesisch

en: Ingush
de: Inguschisch

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
de: Interlingua (Internationale Hilfssprachen-Vereinigung)

en: Interlingue; Occidental
de: Interlingue

en: Inupiaq
de: Inupik

en: Iranian languages
de: Iranische Sprachen

en: Irish
de: Irisch

en: Irish, Middle (900-1200)
de: Mittelirisch (900-1200)

en: Irish, Old (to 900)
de: Altirisch (bis 900)

en: Iroquoian languages
de: Irokesische Sprachen (Andere)

en: Italian
de: Italienisch

en: Japanese
de: Japanisch

en: Javanese
de: Javanisch

en: Judeo-Arabic
de: Jüdisch-Arabisch

en: Judeo-Persian
de: Jüdisch-Persisch

en: Kabardian
de: Kabardinisch

en: Kabyle
de: Kabylisch

en: Kachin; Jingpho
de: Kachin-Sprache

en: Kalaallisut; Greenlandic
de: Kalaallisut; Grönländisch

en: Kalmyk; Oirat
de: Kalmückisch

en: Kamba
de: Kamba-Sprache

en: Kanuri
de: Kanuri-Sprache

en: Kara-Kalpak
de: Karakalpakisch

en: Karachay-Balkar
de: Karatschaiisch-Balkarisch

en: Karelian
de: Karelisch

en: Karen languages
de: Karenisch

en: Kashmiri
de: Kaschmiri

en: Kashubian
de: Kaschubisch

en: Kazakh
de: Kasachisch

en: Khasi
de: Khasi-Sprache

en: Khoisan languages
de: Khoisan-Sprachen

en: Khotanese;Sakan
de: Sakisch

en: Kikuyu; Gikuyu
de: Kikuyu-Sprache

en: Kimbundu
de: Kimbundu-Sprache

en: Kinyarwanda
de: Rwanda-Sprache

en: Kirghiz; Kyrgyz
de: Kirgisisch

en: Klingon; tlhIngan-Hol
de: Klingonisch

en: Komi
de: Komi-Sprache

en: Kongo
de: Kongo-Sprache

en: Korean
de: Koreanisch

en: Kosraean
de: Kosraeanisch

en: Kpelle
de: Kpelle-Sprache

en: Kru languages
de: Kru-Sprachen

en: Kuanyama; Kwanyama
de: Kwanyama-Sprache

en: Kumyk
de: Kumükisch

en: Kurdish
de: Kurdisch

en: Kurukh
de: Oraon-Sprache

en: Kutenai
de: Kutenai-Sprache

en: Ladino
de: Judenspanisch

en: Lamba
de: Lamba-Sprache

en: Land Dayak languages
de: Dajakisch

en: Lao
de: Laotisch

en: Latin
de: Latein

en: Latvian
de: Lettisch

en: Lezghian
de: Lesgisch

en: Limburgan; Limburger; Limburgish
de: Limburgisch

en: Lithuanian
de: Litauisch

en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
de: Niederdeutsch

en: Lower Sorbian
de: Niedersorbisch

en: Lozi
de: Rotse-Sprache

en: Luba-Katanga
de: Luba-Katanga-Sprache

en: Luba-Lulua
de: Lulua-Sprache

en: Luiseno
de: Luiseño-Sprache

en: Lule Sami
de: Lulesaamisch

en: Lunda
de: Lunda-Sprache

en: Luo (Kenya and Tanzania)
de: Luo-Sprache

en: Lushai
de: Lushai-Sprache

en: Luxembourgish; Letzeburgesch
de: Luxemburgisch

en: Macedonian
de: Makedonisch

en: Madurese
de: Maduresisch

en: Magahi
de: Khotta

en: Makasar
de: Makassarisch

en: Malagasy
de: Malagassi-Sprache

en: Malay
de: Malaiisch

en: Maltese
de: Maltesisch

en: Manchu
de: Mandschurisch

en: Mandar
de: Mandaresisch

en: Mandingo
de: Malinke-Sprache

en: Manipuri
de: Meithei-Sprache

en: Manobo languages
de: Manobo-Sprache

en: Maori
de: Maori-Sprache

en: Mapudungun; Mapuche
de: Arauka-Sprachen

en: Mari
de: Tscheremissisch

en: Marshallese
de: Marschallesisch

en: Masai
de: Massai-Sprache

en: Mayan languages
de: Maya-Sprachen

en: Mende
de: Mende-Sprache

en: Mi'kmaq; Micmac
de: Micmac-Sprache

en: Minangkabau
de: Minangkabau-Sprache

en: Mirandese
de: Mirandesisch

en: Mohawk
de: Mohawk-Sprache

en: Moksha
de: Mokscha-Sprache

en: Moldavian; Moldovan
de: Moldauisch

en: Mon-Khmer languages
de: Mon-Khmer-Sprachen

en: Mongo
de: Mongo-Sprache

en: Mongolian
de: Mongolisch

en: Mossi
de: Mossi-Sprache

en: Multiple languages
de: Mehrere Sprachen

en: Munda languages
de: Mundasprachen

en: N'Ko
de: N'ko

en: Nahuatl languages
de: Nahuatl

en: Nauru
de: Nauruanisch

en: Navajo; Navaho
de: Navajo-Sprache

en: Ndebele, North; North Ndebele
de: Ndebele-Sprache (Norden)

en: Ndebele, South; South Ndebele
de: Ndebele-Sprache (Süden)

en: Neapolitan
de: Neapolitanisch

en: Nepal Bhasa; Newari
de: Newari

en: Nias
de: Nias-Sprache

en: Niger-Kordofanian languages
de: Nigerkordofanische Sprachen

en: Nilo-Saharan languages
de: Nilosaharanische Sprachen

en: Niuean
de: Niue-Sprache

en: No linguistic content; Not applicable
de: Kein linguistischer Inhalt

en: Nogai
de: Nogaisch

en: Norse, Old
de: Altnorwegisch

en: North American Indian languages
de: Nordamerikanische Indianersprachen

en: Northern Frisian
de: Nordfriesisch

en: Northern Sami
de: Nordsaamisch

en: Norwegian
de: Norwegisch

en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
de: Nynorsk

en: Nubian languages
de: Nubische Sprachen

en: Nyamwezi
de: Nyamwezi-Sprache

en: Nyankole
de: Nkole-Sprache

en: Nyoro
de: Nyoro-Sprache

en: Nzima
de: Nzima-Sprache

en: Occitan (post 1500)
de: Okzitanisch (nach 1500)

en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
de: Aramäisch (700-300 v. Chr.)

en: Ojibwa
de: Ojibwa-Sprache

en: Oriya
de: Oriya-Sprache

en: Oromo
de: Galla-Sprache

en: Osage
de: Osage-Sprache

en: Ossetian; Ossetic
de: Ossetisch

en: Otomian languages
de: Otomangue-Sprachen

en: Pahlavi
de: Mittelpersisch

en: Palauan
de: Palau-Sprache

en: Pampanga; Kapampangan
de: Pampanggan-Sprache

en: Pangasinan
de: Pangasinan-Sprache

en: Panjabi; Punjabi
de: Pandschabi-Sprache

en: Papuan languages
de: Papua-Sprachen

en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
de: Pedi-Sprache

en: Persian
de: Persisch

en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
de: Altpersisch (ca. 600-400 v. Chr.)

en: Philippine languages
de: Philippinische Sprachen

en: Phoenician
de: Phönikisch

en: Pohnpeian
de: Ponapeanisch

en: Polish
de: Polnisch

en: Portuguese
de: Portugiesisch

en: Prakrit languages
de: Prakrit

en: Provençal, Old (to 1500); Occitan, Old (to 1500)
de: Altprovenzalisch (bis 1500); Altokzitanisch (bis 1500)

en: Pushto; Pashto
de: Paschtu

en: Quechua
de: Quechua-Sprache

en: Rapanui
de: Osterinsel-Sprache

en: Rarotongan; Cook Islands Maori
de: Rarotonganisch

en: Reserved for local use
de: Reserviert für den lokalen Gebrauch

en: Romance languages
de: Romanische Sprachen

en: Romanian
de: Rumänisch

en: Romansh
de: Rätoromanisch

en: Romany
de: Romani

en: Rundi
de: Rundi-Sprache

en: Russian
de: Russisch

en: Salishan languages
de: Salish-Sprache

en: Samaritan Aramaic
de: Samaritanisch

en: Sami languages
de: Samische Sprachen

en: Samoan
de: Samoanisch

en: Sandawe
de: Sandawe-Sprache

en: Sango
de: Sango-Sprache

en: Sardinian
de: Sardisch

en: Scots
de: Schottisch

en: Selkup
de: Selkupisch

en: Semitic languages
de: Semitische Sprachen

en: Serbian
de: Serbisch

en: Serer
de: Serer-Sprache

en: Shan
de: Schan-Sprache

en: Shona
de: Schona-Sprache

en: Sichuan Yi; Nuosu
de: Nosu

en: Sicilian
de: Sizilianisch

en: Sidamo
de: Sidamo-Sprache

en: Sign Languages
de: Zeichensprachen

en: Siksika
de: Blackfoot-Sprache

en: Sindhi
de: Sindhi-Sprache

en: Sinhala; Sinhalese
de: Singhalesisch

en: Sino-Tibetan languages
de: Sinotibetische Sprachen

en: Siouan languages
de: Sioux-Sprachen

en: Skolt Sami
de: Skoltsaamisch

en: Slave (Athapascan)
de: Slave-Sprache

en: Slavic languages
de: Slawische Sprachen

en: Slovak
de: Slowakisch

en: Slovenian
de: Slowenisch

en: Sogdian
de: Sogdisch

en: Songhai languages
de: Songhai-Sprachen

en: Soninke
de: Soninke-Sprache

en: Sorbian languages
de: Sorbische Sprachen

en: Sotho, Southern
de: Süd-Sotho-Sprache

en: South American Indian languages
de: Südamerikanische Indianersprachen

en: Southern Altai
de: Südaltaisch

en: Southern Sami
de: Südsaamisch

en: Spanish; Castilian
de: Spanisch

en: Sranan Tongo
de: Sranantongo

en: Sukuma
de: Sukuma-Sprache

en: Sumerian
de: Sumerisch

en: Sundanese
de: Sundanesisch

en: Swati
de: Swasi-Sprache

en: Swedish
de: Schwedisch

en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
de: Schweizerdeutsch; Alemannisch

en: Syriac
de: Syrisch

en: Tahitian
de: Tahitisch

en: Tai languages
de: Tai-Sprachen

en: Tajik
de: Tadschikisch

en: Tamashek
de: Tamašeq

en: Tatar
de: Tatarisch

en: Telugu
de: Telugu-Sprache

en: Tereno
de: Tereno-Sprache

en: Tetum
de: Tetum-Sprache

en: Thai
de: Thailändisch

en: Tibetan
de: Tibetisch

en: Tigre
de: Tigre-Sprache

en: Tigrinya
de: Tigrinja-Sprache

en: Timne
de: Temne-Sprache

en: Tiv
de: Tiv-Sprache

en: Tlingit
de: Tlingit-Sprache

en: Tok Pisin
de: Neumelanesisch

en: Tokelau
de: Tokelauanisch

en: Tonga (Nyasa)
de: Tonga; Bantusprache; Malawi

en: Tonga (Tonga Islands)
de: Tongaisch

en: Tsimshian
de: Tsimshian-Sprache

en: Tsonga
de: Tsonga-Sprache

en: Tswana
de: Tswana-Sprache

en: Tumbuka
de: Tumbuka-Sprache

en: Tupi languages
de: Tupi-Sprachen

en: Turkish
de: Türkisch

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
de: Osmanisch (1500-1928)

en: Turkmen
de: Turkmenisch

en: Tuvalu
de: Elliceanisch

en: Tuvinian
de: Tuwinisch

en: Twi
de: Twi-Sprache

en: Udmurt
de: Udmurtisch

en: Ugaritic
de: Ugaritisch

en: Uighur; Uyghur
de: Uigurisch

en: Ukrainian
de: Ukrainisch

en: Umbundu
de: Mbundu-Sprache

en: Uncoded languages
de: Einzelne andere Sprachen

en: Undetermined
de: Unbestimmte Sprache

en: Upper Sorbian
de: Obersorbisch

en: Uzbek
de: Usbekisch

en: Vai
de: Vai-Sprache

en: Venda
de: Venda-Sprache

en: Vietnamese
de: Vietnamesisch

en: Votic
de: Wotisch

en: Wakashan languages
de: Wakash-Sprachen

en: Walloon
de: Wallonisch

en: Washo
de: Washo-Sprache

en: Welsh
de: Kymrisch

en: Western Frisian
de: Westfriesisch

en: Wolaitta; Wolaytta
de: Walamo-Sprache

en: Wolof
de: Wolof-Sprache

en: Xhosa
de: Xhosa-Sprache

en: Yakut
de: Jakutisch

en: Yao
de: Yao-Sprache

en: Yapese
de: Yapesisch

en: Yiddish
de: Jiddisch

en: Yoruba
de: Yoruba-Sprache

en: Yupik languages
de: Yupik-Sprachen

en: Zande languages
de: Zande-Sprachen

en: Zapotec
de: Zapotekisch

en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
de: Zazaki

en: Zhuang; Chuang
de: Zhuang

en: Zulu
de: Zulu-Sprache

en: Zuni
de: Zuñi-Sprache
