iso_3166 - en to el translation catalogue (455 entries)

en: Afghanistan
el: Αφγανιστάν

en: Albania
el: Αλβανία

en: Algeria
el: Αλγερία

en: American Samoa
el: Αμερικανική Σαμόα

en: Andorra
el: Ανδόρρα

en: Angola
el: Αγκόλα

en: Anguilla
el: Ανγκουίλα

en: Antarctica
el: Ανταρκτική

en: Antigua and Barbuda
el: Αντίγκουα και Μπαρμπούντα

en: Arab Republic of Egypt
el: Αραβική Δημοκρατία της Αιγύπτου

en: Argentina
el: Αργεντινή

en: Argentine Republic
el: Δημοκρατία της Αργεντινής

en: Armenia
el: Αρμενία

en: Aruba
el: Αρούμπα

en: Australia
el: Αυστραλία

en: Austria
el: Αυστρία

en: Azerbaijan
el: Αζερμπαϊτζάν

en: Bahamas
el: Μπαχάμες

en: Bahrain
el: Μπαχρέιν

en: Bangladesh
el: Μπανγκλαντές

en: Barbados
el: Μπαρμπάντος

en: Belarus
el: Λευκορωσία

en: Belgium
el: Βέλγιο

en: Belize
el: Μπελίζ

en: Benin
el: Μπενίν

en: Bermuda
el: Βερμούδες

en: Bhutan
el: Μπουτάν

en: Bolivarian Republic of Venezuela
el: Βολιβαριανή Δημοκρατία της Βενεζουέλας

en: Bolivia
el: Βολιβία

en: Bolivia, Plurinational State of
el: Βολιβία, Πολυεθνική Πολιτεία της

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
el: Μποναίρ, Άγιος Ευστράτιος και Σάμπα

en: Bosnia and Herzegovina
el: Βοσνία-Ερζεγοβίνη

en: Botswana
el: Μποτσουάνα

en: Bouvet Island
el: Νήσος Μπουβέ

en: Brazil
el: Βραζιλία

en: British Antarctic Territory
el: Εδάφος της Βρετανικής Ανταρκτικής

en: British Indian Ocean Territory
el: Βρετανικά Εδάφη του Ινδικού Ωκεανού

en: British Virgin Islands
el: Βρετανικές Παρθένοι Νήσοι

en: Brunei Darussalam
el: Μπρουνέι Νταρουσαλάμ

en: Bulgaria
el: Βουλγαρία

en: Burkina Faso
el: Μπουρκίνα Φάσο

en: Burma, Socialist Republic of the Union of
el: Βιρμανία, Σοσιαλιστική Δημοκρατία της Ένωσης της

en: Burundi
el: Μπουρούντι

en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
el: Λευκορωσική ΣΣΔ Σοβιετική Σοσιαλιστική Δημοκρατία

en: Cambodia
el: Καμπότζη

en: Cameroon
el: Καμερούν

en: Canada
el: Καναδάς

en: Canton and Enderbury Islands
el: Νήσοι Καντόν και Εντερμπέρυ

en: Cape Verde
el: Πράσινο Ακρωτήριο

en: Cayman Islands
el: Νήσοι Καϋμάν

en: Central African Republic
el: Δημοκρατία Κεντρικής Αφρικής

en: Chad
el: Τσαντ

en: Chile
el: Χιλή

en: China
el: Κίνα

en: Christmas Island
el: Νήσοι Χριστουγέννων

en: Cocos (Keeling) Islands
el: Νήσοι Κόκος (Κήλινγκ)

en: Colombia
el: Κολομβία

en: Commonwealth of Dominica
el: Κοινοπολιτεία της Ντομίνικα

en: Commonwealth of the Bahamas
el: Κοινοπολιτεία των Μπαχαμών

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
el: Κοινοπολιτεία των Νήσων Βορείων Μαριάννων

en: Comoros
el: Κομόρες

en: Congo
el: Κονγκό

en: Congo, The Democratic Republic of the
el: Κονγκό, Λαϊκή Δημοκρατία του

en: Cook Islands
el: Νήσοι Κουκ

en: Costa Rica
el: Κόστα Ρίκα

en: Croatia
el: Κροατία

en: Cuba
el: Κούβα

en: Curaçao
el: Κουρακάο

en: Cyprus
el: Κύπρος

en: Czech Republic
el: Τσεχική Δημοκρατία

en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
el: Τσεχοσλοβακία, Τσεχοσλοβάκικη Σοσιαλιστική Δημοκρατία

en: Côte d'Ivoire
el: Ακτή Ελεφαντοστού

en: Dahomey
el: Νταχόμεϋ

en: Democratic People's Republic of Korea
el: Λαοκρατική Δημοκρατία της Κορέας

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
el: Λαϊκή Δημοκρατία του Σάο Τομέ και Πρίνσιπε

en: Democratic Republic of Timor-Leste
el: Λαϊκη Δημοκρατία του Ανατολικού Τιμόρ

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
el: Λαϊκή Σοσιαλιστική Δημοκρατία της Σρι Λάνκα

en: Denmark
el: Δανία

en: Djibouti
el: Τζιμπουτί

en: Dominica
el: Ντομίνικα

en: Dominican Republic
el: Δομινικανή Δημοκρατία

en: Dronning Maud Land
el: Γη του Ντρόνινγκ Μάουντ

en: East Timor
el: Ανατολικό Τιμόρ

en: Eastern Republic of Uruguay
el: Ανατολική Δημοκρατία της Ουρουγουάης

en: Ecuador
el: Ισημερινός

en: Egypt
el: Αίγυπτος

en: El Salvador
el: Ελ Σαλβαδόρ

en: Equatorial Guinea
el: Ισημερινή Γουινέα

en: Eritrea
el: Ερυθραία

en: Estonia
el: Εσθονία

en: Ethiopia
el: Αιθιοπία

en: Falkland Islands (Malvinas)
el: Νήσοι Φώκλαντ (Μαλβίνες)

en: Faroe Islands
el: Νήσοι Φερόε

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
el: Ομοσπονδιακή Λαϊκή Δημοκρατία της Αιθιοπίας

en: Federal Democratic Republic of Nepal
el: Ομοσπονδιακή Λαϊκή Δημοκρατία του Νεπάλ

en: Federal Republic of Germany
el: Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γερμανίας

en: Federal Republic of Nigeria
el: Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Νιγηρίας

en: Federated States of Micronesia
el: Ομόσπονδες Πολιτείες της Μικρονησίας

en: Federative Republic of Brazil
el: Ομόσπονδη Δημοκρατία της Βραζιλίας

en: Fiji
el: Φίτζι

en: Finland
el: Φινλανδία

en: France
el: Γαλλία

en: France, Metropolitan
el: Γαλλία, Μητροπολιτική

en: French Afars and Issas
el: Γαλλικοί Αφάρ και Ισσά

en: French Guiana
el: Γαλλική Γουιάνα

en: French Polynesia
el: Γαλλική Πολυνησία

en: French Republic
el: Γαλλική Δημοκρατία

en: French Southern Territories
el: Γαλλικά Νότια Εδάφη

en: French Southern and Antarctic Territories
el: Γαλλικά Νότια και Ανταρκτικά Εδάφη

en: Gabon
el: Γκαμπόν

en: Gabonese Republic
el: Δημοκρατία της Γκαμπόν

en: Gambia
el: Γκάμπια

en: Georgia
el: Γεωργία

en: German Democratic Republic
el: Λαϊκή Δημοκρατία της Γερμανίας

en: Germany
el: Γερμανία

en: Germany, Federal Republic of
el: Γερμανία, Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της

en: Ghana
el: Γκάνα

en: Gibraltar
el: Γιβραλτάρ

en: Gilbert and Ellice Islands
el: Νήσοι Γκίλμπερτ και Έλλις

en: Grand Duchy of Luxembourg
el: Μεγάλο Δουκάτο του Λουξεμβούργου

en: Greece
el: Ελλάδα

en: Greenland
el: Γροιλανδία

en: Grenada
el: Γρενάδα

en: Guadeloupe
el: Γουαδελούπη

en: Guam
el: Γκουάμ

en: Guatemala
el: Γουατεμάλα

en: Guernsey
el: Γκέρνσεϋ

en: Guinea
el: Γουϊνέα

en: Guinea-Bissau
el: Γουινέα-Μπισσάου

en: Guyana
el: Γουιάνα

en: Haiti
el: Αϊτή

en: Hashemite Kingdom of Jordan
el: Χασεμιτικό Βασίλειο της Ιορδανίας

en: Heard Island and McDonald Islands
el: Νήσος Χερντ και Νήσοι ΜακΝτόναλντ

en: Hellenic Republic
el: Ελληνική Δημοκρατία

en: Holy See (Vatican City State)
el: Αγία Έδρα (το Κράτος της Πόλεως του Βατικανού)

en: Honduras
el: Ονδούρα

en: Hong Kong
el: Χονγκ Κονγκ

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
el: Χονγκ Κονγκ Ειδική Διοικητική Περιοχή της Κίνας

en: Hungary
el: Ουγγαρία

en: Iceland
el: Ισλανδία

en: Independent State of Samoa
el: Ανεξάρτητο Κράτος της Σαμόα

en: India
el: Ινδία

en: Indonesia
el: Ινδονησία

en: Iran, Islamic Republic of
el: Ιράν, Ισλαμική Δημοκρατία του

en: Iraq
el: Ιράκ

en: Ireland
el: Ιρλανδία

en: Islamic Republic of Afghanistan
el: Ισλαμική Δημοκρατία του Αφγανιστάν

en: Islamic Republic of Iran
el: Ισλαμική Δημοκρατία του Ιράν

en: Islamic Republic of Mauritania
el: Ισλαμική Δημοκρατία της Μαυριτανίας

en: Islamic Republic of Pakistan
el: Ισλαμική Δημοκρατία του Πακιστάν

en: Isle of Man
el: Νήσος του Μαν

en: Israel
el: Ισραήλ

en: Italian Republic
el: Ιταλική Δημοκρατία

en: Italy
el: Ιταλία

en: Jamaica
el: Ιαμαϊκή

en: Japan
el: Ιαπωνία

en: Jersey
el: Τζέρσεϋ

en: Johnston Island
el: Νήσος Τζόνστον

en: Jordan
el: Ιορδανία

en: Kazakhstan
el: Καζακστάν

en: Kenya
el: Κένυα

en: Kingdom of Bahrain
el: Βασίλειο του Μπαχρέιν

en: Kingdom of Belgium
el: Βασίλειο του Βελγίου

en: Kingdom of Bhutan
el: Βασίλειο του Μπουτάν

en: Kingdom of Cambodia
el: Βασίλειο της Καμπότζης

en: Kingdom of Denmark
el: Βασίλειο της Δανίας

en: Kingdom of Lesotho
el: Βασίλειο του Λεσόθο

en: Kingdom of Morocco
el: Βασίλειο του Μαρόκου

en: Kingdom of Norway
el: Βασίλειο της Νορβηγίας

en: Kingdom of Saudi Arabia
el: Βασίλειο της Σαουδικής Αραβίας

en: Kingdom of Spain
el: Βασίλειο της Ισπανίας

en: Kingdom of Swaziland
el: Βασίλειο της Σουαζιλάνδης

en: Kingdom of Sweden
el: Βασίλειο της Σουηδίας

en: Kingdom of Thailand
el: Βασίλειο της Ταϊλάνδης

en: Kingdom of Tonga
el: Βασίλειο της Τόνγκα

en: Kingdom of the Netherlands
el: Βασίλειο των Κάτω Χωρών

en: Kiribati
el: Κιριμπάτι

en: Korea, Democratic People's Republic of
el: Κορέα, Λαοκρατική Δημοκρατία της

en: Korea, Republic of
el: Κορέα, Δημοκρατία της

en: Kuwait
el: Κουβέιτ

en: Kyrgyz Republic
el: Δημοκρατία της Κιργιζίας

en: Kyrgyzstan
el: Κιργιζία

en: Lao People's Democratic Republic
el: Λαϊκή Δημοκρατία του Λάος

en: Latvia
el: Λεττονία

en: Lebanese Republic
el: Δημοκρατία του Λιβάνου

en: Lebanon
el: Λίβανος

en: Lesotho
el: Λεσόθο

en: Liberia
el: Λιβερία

en: Libya
el: Λιβύη

en: Libyan Arab Jamahiriya
el: Λυβική Αραβική Τζαμαχιρία

en: Liechtenstein
el: Λιχτενστάιν

en: Lithuania
el: Λιθουανία

en: Luxembourg
el: Λουξεμβούργο

en: Macao
el: Μακάο

en: Macao Special Administrative Region of China
el: Μακάο Ειδική Διοικητική Περιοχή της Κίνας

en: Macedonia, Republic of
el: Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας

en: Madagascar
el: Μαδαγασκάρη

en: Malawi
el: Μαλάουι

en: Malaysia
el: Μαλαισία

en: Maldives
el: Μαλδίβες

en: Mali
el: Μάλι

en: Malta
el: Μάλτα

en: Marshall Islands
el: Νήσοι Μάρσαλ

en: Martinique
el: Μαρτινίκα

en: Mauritania
el: Μαυριτανία

en: Mauritius
el: Μαυρίκιος

en: Mayotte
el: Μαγιότ

en: Mexico
el: Μεξικό

en: Micronesia, Federated States of
el: Μικρονησία, Ομόσπονδες Πολιτείες της

en: Midway Islands
el: Νήσοι Μίντγουεϊ

en: Moldova
el: Μολδαβία

en: Moldova, Republic of
el: Μολδαβίας, Δημοκρατία της

en: Monaco
el: Μονακό

en: Mongolia
el: Μογγολία

en: Montenegro
el: Μαυροβούνιο

en: Montserrat
el: Μονσεράτ

en: Morocco
el: Μαρόκο

en: Mozambique
el: Μοζαμβίκη

en: Myanmar
el: Μιανμάρ

en: Namibia
el: Ναμίμπια

en: Nauru
el: Ναουρού

en: Nepal
el: Νεπάλ

en: Netherlands
el: Ολλανδία

en: Netherlands Antilles
el: Ολλανδικές Αντίλλες

en: Neutral Zone
el: Ουδέτερη Ζώνη

en: New Caledonia
el: Νέα Καληδονία

en: New Hebrides
el: Νέες Εβρίδες

en: New Zealand
el: Νέα Ζηλανδία

en: Nicaragua
el: Νικαράγουα

en: Niger
el: Νίγηρας

en: Nigeria
el: Νιγηρία

en: Niue
el: Νίουε

en: Norfolk Island
el: Νήσος Νόρφολκ

en: Northern Mariana Islands
el: Νήσοι Βορείων Μαριάννων

en: Norway
el: Νορβηγία

en: Occupied Palestinian Territory
el: Κατεχόμενο Παλαιστινιακό Έδαφος

en: Oman
el: Ομάν

en: Pacific Islands (trust territory)
el: Νήσοι Ειρηνικού (εδάφη υπό κηδεμονία)

en: Pakistan
el: Πακιστάν

en: Palau
el: Παλάου

en: Palestinian Territory, Occupied
el: Παλαιστινιακό Έδαφος, Κατεχόμενο

en: Panama
el: Παναμάς

en: Panama Canal Zone
el: Ζώνη Διώρυγας του Παναμά

en: Panama, Republic of
el: Παναμάς, Δημοκρατία του

en: Papua New Guinea
el: Παπούα-Νέα Γουινέα

en: Paraguay
el: Παραγουάη

en: People's Democratic Republic of Algeria
el: Λαϊκη Δημοκρατία της Αλγερίας

en: People's Republic of Bangladesh
el: Λαϊκή Δημοκρατία του Μπανγκλαντές

en: People's Republic of China
el: Λαϊκή Δημοκρατία της Κίνας

en: Peru
el: Περού

en: Philippines
el: Φιλιππίνες

en: Pitcairn
el: Πίτκαϊρν

en: Plurinational State of Bolivia
el: Πολυεθνική Πολιτεία της Βολιβίας

en: Poland
el: Πολωνία

en: Portugal
el: Πορτογαλία

en: Portuguese Republic
el: Πορτογαλική Δημοκρατία

en: Principality of Andorra
el: Πριγκιπάτο της Ανδόρρας

en: Principality of Liechtenstein
el: Πριγκιπάτο του Λιχτενστάιν

en: Principality of Monaco
el: Πριγκιπάτο του Μονακό

en: Puerto Rico
el: Πουέρτο Ρίκο

en: Qatar
el: Κατάρ

en: Republic of Albania
el: Δημοκρατία της Αλβανίας

en: Republic of Angola
el: Δημοκρατία της Αγκόλα

en: Republic of Armenia
el: Δημοκρατία της Αρμενίας

en: Republic of Austria
el: Αυστριακή Δημοκρατία

en: Republic of Azerbaijan
el: Δημοκρατία του Αζερμπαϊτζάν

en: Republic of Belarus
el: Δημοκρατία της Λευκορωσίας

en: Republic of Benin
el: Δημοκρατία του Μπενίν

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
el: Δημοκρατία της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης

en: Republic of Botswana
el: Δημοκρατία της Μποτσουάνας

en: Republic of Bulgaria
el: Δημοκρατία της Βουλγαρίας

en: Republic of Burundi
el: Δημοκρατία του Μπουρούντι

en: Republic of Cameroon
el: Δημοκρατία του Καμερούν

en: Republic of Cape Verde
el: Δημοκρατία του Πράσινου Ακρωτηρίου

en: Republic of Chad
el: Δημοκρατία του Τσαντ

en: Republic of Chile
el: Δημοκρατία της Χιλής

en: Republic of Colombia
el: Δημοκρατία της Κολομβίας

en: Republic of Costa Rica
el: Δημοκρατία της Κόστα Ρίκα

en: Republic of Croatia
el: Δημοκρατία της Κροατίας

en: Republic of Cuba
el: Δημοκρατία της Κούβας

en: Republic of Cyprus
el: Κυπριακή Δημοκρατία

en: Republic of Côte d'Ivoire
el: Δημοκρατία της Ακτής του Ελεφαντοστού

en: Republic of Djibouti
el: Δημοκρατία του Τζιμπουτί

en: Republic of Ecuador
el: Δημοκρατία του Ισημερινού

en: Republic of El Salvador
el: Δημοκρατία του Ελ Σαλβαδόρ

en: Republic of Equatorial Guinea
el: Δημοκρατία της Ισημερινής Γουινέας

en: Republic of Estonia
el: Δημοκρατία της Εσθονίας

en: Republic of Fiji
el: Δημοκρατία των Φίντζι

en: Republic of Finland
el: Δημοκρατία της Φινλανδίας

en: Republic of Ghana
el: Δημοκρατία της Γκάνας

en: Republic of Guatemala
el: Δημοκρατία της Γουατεμάλας

en: Republic of Guinea
el: Δημοκρατία της Γουινέας

en: Republic of Guinea-Bissau
el: Δημοκρατία της Γουινέας-Μπισσάου

en: Republic of Guyana
el: Δημοκρατία της Γουιάνας

en: Republic of Haiti
el: Δημοκρατία της Αϊτής

en: Republic of Honduras
el: Δημοκρατία της Ονδούρας

en: Republic of Hungary
el: Δημοκρατία της Ουγγαρίας

en: Republic of Iceland
el: Δημοκρατία της Ισλανδίας

en: Republic of India
el: Δημοκρατία της Ινδίας

en: Republic of Indonesia
el: Δημοκρατία της Ινδονησίας

en: Republic of Iraq
el: Δημοκρατία του Ιράκ

en: Republic of Kazakhstan
el: Δημοκρατία του Καζακστάν

en: Republic of Kenya
el: Δημοκρατία της Κένυας

en: Republic of Kiribati
el: Δημοκρατία του Κιριμπάτι

en: Republic of Latvia
el: Δημοκρατία της Λετονίας

en: Republic of Liberia
el: Δημοκρατία της Λιβερίας

en: Republic of Lithuania
el: Δημοκρατία της Λιθουανίας

en: Republic of Madagascar
el: Δημοκρατία της Μαδαγασκάρης

en: Republic of Malawi
el: Δημοκρατία του Μαλάουι

en: Republic of Maldives
el: Δημοκρατία των Μαλδιβών

en: Republic of Mali
el: Δημοκρατία του Μάλι

en: Republic of Malta
el: Δημοκρατία της Μάλτας

en: Republic of Mauritius
el: Δημοκρατία του Μαυρικίου

en: Republic of Moldova
el: Δημοκρατία της Μολδαβίας

en: Republic of Mozambique
el: Δημοκρατία της Μοζαμβίκης

en: Republic of Myanmar
el: Δημοκρατία της Μιανμάρ

en: Republic of Namibia
el: Δημοκρατία της Ναμίμπιας

en: Republic of Nauru
el: Δημοκρατία του Ναουρού

en: Republic of Nicaragua
el: Δημοκρατία της Νικαράγουας

en: Republic of Palau
el: Δημοκρατία του Παλάου

en: Republic of Panama
el: Δημοκρατία του Παναμά

en: Republic of Paraguay
el: Δημοκρατία της Παραγουάης

en: Republic of Peru
el: Δημοκρατία του Περού

en: Republic of Poland
el: Δημοκρατία της Πολωνίας

en: Republic of San Marino
el: Δημοκρατία του Αγίου Μαρίνου

en: Republic of Senegal
el: Δημοκρατία της Σενεγάλης

en: Republic of Serbia
el: Δημοκρατία της Σερβίας

en: Republic of Seychelles
el: Δημοκρατία των Σεϋχελλών

en: Republic of Sierra Leone
el: Δημοκρατία της Σιέρρα Λεόνε

en: Republic of Singapore
el: Δημοκρατία της Σιγκαπούρης

en: Republic of Slovenia
el: Δημοκρατία της Σλοβενίας

en: Republic of South Africa
el: Δημοκρατία της Νότιας Αφρικής

en: Republic of Suriname
el: Δημοκρατία του Σουρινάμ

en: Republic of Tajikistan
el: Δημοκρατία του Τατζικιστάν

en: Republic of Trinidad and Tobago
el: Δημοκρατία Τρινιδάδ και Τομπάγκο

en: Republic of Tunisia
el: Δημοκρατία της Τυνησίας

en: Republic of Turkey
el: Δημοκρατία της Τουρκίας

en: Republic of Uganda
el: Δημοκρατία της Ουγκάντας

en: Republic of Uzbekistan
el: Δημοκρατία του Ουζμπεκιστάν

en: Republic of Vanuatu
el: Δημοκρατία του Βανουάτου

en: Republic of Yemen
el: Δημοκρατία της Υεμένης

en: Republic of Zambia
el: Δημοκρατία της Ζάμπιας

en: Republic of Zimbabwe
el: Δημοκρατία της Ζιμπάμπουε

en: Republic of the Congo
el: Δημοκρατία του Κονγκό

en: Republic of the Gambia
el: Δημοκρατία της Γκάμπια

en: Republic of the Marshall Islands
el: Δημοκρατία των Νήσων Μάρσαλ

en: Republic of the Niger
el: Δημοκρατία του Νίγηρα

en: Republic of the Philippines
el: Δημοκρατία των Φιλιππινών

en: Republic of the Sudan
el: Δημοκρατία του Σουδάν

en: Reunion
el: Ρεουνιόν

en: Romania
el: Ρουμανία

en: Romania, Socialist Republic of
el: Ρουμανία, Σοσιαλιστική Δημοκρατία της

en: Russian Federation
el: Ρωσική Ομοσπονδία

en: Rwanda
el: Ρουάντα

en: Rwandese Republic
el: Δημοκρατία της Ρουάντα

en: Saint Barthélemy
el: Άγιος Βαρθολομαίος

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
el: Αγία Ελένη, Ascension και Tristan da Cunha

en: Saint Kitts and Nevis
el: Άγιος Χριστόφορος και Νέβις

en: Saint Lucia
el: Αγία Λουκία

en: Saint Martin (French part)
el: Άγιος Μαρτίνος (Γαλλικό τμήμα)

en: Saint Pierre and Miquelon
el: Άγιος Πέτρος και Μικελόν

en: Saint Vincent and the Grenadines
el: Άγιος Βικέντιος και Γρεναδίνες

en: Samoa
el: Σαμόα

en: San Marino
el: Άγιος Μαρίνος

en: Sao Tome and Principe
el: Σάο Τομέ και Πρίνσιπε

en: Saudi Arabia
el: Σαουδική Αραβία

en: Senegal
el: Σενεγάλη

en: Serbia
el: Σερβία

en: Serbia and Montenegro
el: Σερβία και Μαυροβούνιο

en: Seychelles
el: Σεϋχέλλες

en: Sierra Leone
el: Σιέρρα Λεόνε

en: Sikkim
el: Σικκίμ

en: Singapore
el: Σιγκαπούρη

en: Sint Maarten
el: Άγιος Μαρτίνος

en: Sint Maarten (Dutch part)
el: Άγιος Μαρτίνος (Ολλανδικό τμήμα)

en: Slovak Republic
el: Δημοκρατία της Σλοβακίας

en: Slovakia
el: Σλοβακία

en: Slovenia
el: Σλοβενία

en: Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya
el: Σοσιαλιστική Λαϊκή Λιβυκή Αραβική Τζαμαχιρία

en: Socialist Republic of Viet Nam
el: Σοσιαλιστική Δημοκρατία του Βιετνάμ

en: Solomon Islands
el: Νήσοι Σολομώντος

en: Somali Republic
el: Δημοκρατία της Σομαλίας

en: Somalia
el: Σομαλία

en: South Africa
el: Νότια Αφρική

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
el: Νότια Γεωργία και Νήσοι Νότιες Σάντουιτς

en: Southern Rhodesia
el: Νότια Ροδεσία

en: Spain
el: Ισπανία

en: Spanish Sahara
el: Ισπανική Σαχάρα

en: Sri Lanka
el: Σρι Λάνκα

en: St. Kitts-Nevis-Anguilla
el: Άγιος Χριστόφορος-Νέβις-Ανγκουίλα

en: State of Israel
el: Κράτος του Ισραήλ

en: State of Kuwait
el: Κράτος του Κουβέιτ

en: State of Qatar
el: Κράτος του Κατάρ

en: Sudan
el: Σουδάν

en: Sultanate of Oman
el: Σουλτανάτο του Ομάν

en: Suriname
el: Σουρινάμ

en: Svalbard and Jan Mayen
el: Σβάλμπαρντ και Γιαν Μαγέν

en: Swaziland
el: Σουαζιλάνδη

en: Sweden
el: Σουηδία

en: Swiss Confederation
el: Ελβετική Συνομοσπονδία

en: Switzerland
el: Ελβετία

en: Syrian Arab Republic
el: Αραβική Δημοκρατία της Συρίας

en: Taiwan
el: Ταϊβάν

en: Taiwan, Province of China
el: Ταϊβάν, Επαρχία της Κίνας

en: Tajikistan
el: Τατζικιστάν

en: Tanzania, United Republic of
el: Τανζανία, Ενωμένη Δημοκρατία της

en: Thailand
el: Ταϊλάνδη

en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
el: Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας

en: Timor-Leste
el: Τιμόρ-Λέστε

en: Togo
el: Τόγκο

en: Togolese Republic
el: Δημοκρατία του Τόγκο

en: Tokelau
el: Τοκελάου

en: Tonga
el: Τόνγκα

en: Trinidad and Tobago
el: Τρινιδάδ και Τομπάγκο

en: Tunisia
el: Τυνησία

en: Turkey
el: Τουρκία

en: Turkmenistan
el: Τουρκμενιστάν

en: Turks and Caicos Islands
el: Νήσοι Τουρκς και Κάικος

en: Tuvalu
el: Τουβαλού

en: US Miscellaneous Pacific Islands
el: Διάφορες Νήσοι Ειρινικού Ηνωμένων Πολιτειών

en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
el: ΕΣΣΔ, Ένωση Σοβιετικών Σοσιαλιστικών Δημοκρατιών

en: Uganda
el: Ουγκάντα

en: Ukraine
el: Ουκρανία

en: Union of the Comoros
el: Ένωση των Κομορών

en: United Arab Emirates
el: Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα

en: United Kingdom
el: Ηνωμένο Βασίλειο

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
el: Ηνωμένο Βασίλειο της Μεγάλης Βρετανίας και της Βόρειας Ιρλανδίας

en: United Mexican States
el: Ηνωμένες Πολιτείες του Μεξικού

en: United Republic of Tanzania
el: Ενωμένη Δημοκρατία της Τανζανίας

en: United States
el: Ηνωμένες Πολιτείες

en: United States Minor Outlying Islands
el: Μικρές Νήσοι απομεμακρυσμένες από τις Ηνωμένες Πολιτείες

en: United States of America
el: Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής

en: Upper Volta, Republic of
el: Άνω Βόλτα, Δημοκρατία της

en: Uruguay
el: Ουρουγουάη

en: Uzbekistan
el: Ουζμπεκιστάν

en: Vanuatu
el: Βανουάτου

en: Vatican City State (Holy See)
el: Κράτος της Πόλεως του Βατικανού (Αγία Έδρα)

en: Venezuela
el: Βενεζουέλα

en: Venezuela, Bolivarian republic of
el: Βενεζουέλα, Βολιβαριανή Δημοκρατία της

en: Viet Nam
el: Βιετνάμ

en: Viet-Nam, Democratic Republic of
el: Βιετνάμ, Λαϊκη Δημοκρατία του

en: Virgin Islands of the United States
el: Παρθένοι Νήσοι των Ηνωμένων Πολιτειών

en: Virgin Islands, British
el: Παρθένοι Νήσοι, Βρετανικές

en: Virgin Islands, U.S.
el: Παρθένοι Νήσοι, Η.Π.Α.

en: Wake Island
el: Νήσος Γουέικ

en: Wallis and Futuna
el: Ουώλλις και Φουτούνα

en: Western Sahara
el: Δυτική Σαχάρα

en: Yemen
el: Υεμένη

en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
el: Υεμένη, Δημοκρατική, Λαϊκη Δημοκρατία της

en: Yemen, Yemen Arab Republic
el: Υεμένη, Υεμενίτικη Αραβική Δημοκρατία

en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
el: Γιουγκοσλαβία, Σοσιαλιστική Ομόσπονδη Δημοκρατία της

en: Zaire, Republic of
el: Ζαΐρ, Δημοκρατία του

en: Zambia
el: Ζάμπια

en: Zimbabwe
el: Ζιμπάμπουε

en: Åland Islands
el: Νήσοι Ώλαντ
