iso_3166 - en to hu translation catalogue (384 entries)

en: Afghanistan
hu: Afganisztán

en: Albania
hu: Albánia

en: Algeria
hu: Algéria

en: American Samoa
hu: Amerikai Szamoa

en: Antarctica
hu: Antarktisz

en: Antigua and Barbuda
hu: Antigua és Barbuda

en: Arab Republic of Egypt
hu: Egyiptomi Arab Köztársaság

en: Argentina
hu: Argentína

en: Argentine Republic
hu: Argentin Köztársaság

en: Armenia
hu: Örményország

en: Australia
hu: Ausztrália

en: Austria
hu: Ausztria

en: Azerbaijan
hu: Azerbajdzsán

en: Bahamas
hu: Bahama-szigetek

en: Bahrain
hu: Bahrein

en: Bangladesh
hu: Banglades

en: Belarus
hu: Fehéroroszország

en: Bhutan
hu: Bhután

en: Bolivarian Republic of Venezuela
hu: Venezuelai Bolivári Köztársaság

en: Bolivia
hu: Bolívia

en: Bolivia, Plurinational State of
hu: Bolívia

en: Bosnia and Herzegovina
hu: Bosznia-Hercegovina

en: Bouvet Island
hu: Bouvet-sziget

en: Brazil
hu: Brazília

en: British Antarctic Territory
hu: Brit Antarktiszi Terület

en: British Indian Ocean Territory
hu: Brit indiai óceáni terület

en: British Virgin Islands
hu: Brit Virgin-szigetek

en: Brunei Darussalam
hu: Brunei Darussalam Állam

en: Bulgaria
hu: Bulgária

en: Burma, Socialist Republic of the Union of
hu: Burmai Unió Szocialista Köztársaság

en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
hu: Belorusz Szovjet Szocialista Köztársaság

en: Cambodia
hu: Kambodzsa

en: Cameroon
hu: Kamerun

en: Canada
hu: Kanada

en: Canton and Enderbury Islands
hu: Canton- és Enderbury-szigetek

en: Cape Verde
hu: Zöld-foki-szigetek

en: Cayman Islands
hu: Kajmán-szigetek

en: Central African Republic
hu: Közép-afrikai Köztársaság

en: Chad
hu: Csád

en: China
hu: Kína

en: Christmas Island
hu: Karácsony-sziget

en: Cocos (Keeling) Islands
hu: Cocos (Keeling) -szigetek

en: Colombia
hu: Kolumbia

en: Commonwealth of Dominica
hu: Dominikai Közösség

en: Commonwealth of the Bahamas
hu: Bahamai Közösség

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
hu: Északi Mariana-szigeteki Közösség

en: Comoros
hu: Comore-szigetek

en: Congo
hu: Kongó

en: Congo, The Democratic Republic of the
hu: Kongói Demokratikus Köztársaság

en: Cook Islands
hu: Cook-szigetek

en: Croatia
hu: Horvátország

en: Cuba
hu: Kuba

en: Cyprus
hu: Ciprus

en: Czech Republic
hu: Cseh Köztársaság

en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
hu: Csehszlovákia, Cseh Szocialista Köztársaság

en: Côte d'Ivoire
hu: Elefántcsontpart

en: Democratic People's Republic of Korea
hu: Koreai Népi Demokratikus Köztársaság

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
hu: São Tomé és Príncipe Demokratikus Köztársaság

en: Democratic Republic of Timor-Leste
hu: Kelet-timori Demokratikus Köztársaság

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
hu: Srí Lanka Demokratikus Szocialista Köztársaság

en: Denmark
hu: Dánia

en: Djibouti
hu: Dzsibuti

en: Dominica
hu: Dominika

en: Dominican Republic
hu: Dominikai Köztársaság

en: Dronning Maud Land
hu: Maud királyné föld

en: East Timor
hu: Kelet-Timor

en: Eastern Republic of Uruguay
hu: Uruguayi Keleti Köztársaság

en: Egypt
hu: Egyiptom

en: El Salvador
hu: Salvador

en: Equatorial Guinea
hu: Egyenlítői-Guinea

en: Estonia
hu: Észtország

en: Ethiopia
hu: Etiópia

en: Falkland Islands (Malvinas)
hu: Falkland-szigetek (Malvinas)

en: Faroe Islands
hu: Feröer

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
hu: Etióp Demokratikus Szövetségi Köztársaság

en: Federal Democratic Republic of Nepal
hu: Nepáli Demokratikus Szövetségi Köztársaság

en: Federal Republic of Germany
hu: Német Szövetségi Köztársaság

en: Federal Republic of Nigeria
hu: Nigériai Szövetségi Köztársaság

en: Federated States of Micronesia
hu: Mikronéziai Szövetségi Államok

en: Federative Republic of Brazil
hu: Brazil Szövetségi Köztársaság

en: Fiji
hu: Fidzsi-szigetek

en: Finland
hu: Finnország

en: France
hu: Franciaország

en: France, Metropolitan
hu: Franciaország, Metropolitan

en: French Afars and Issas
hu: Francia Afars és Issas

en: French Guiana
hu: Francia Guyana

en: French Polynesia
hu: Francia Polinézia

en: French Republic
hu: Francia Köztársaság

en: French Southern Territories
hu: Francia déli területek

en: French Southern and Antarctic Territories
hu: Francia déli területek

en: Gabonese Republic
hu: Gaboni Köztársaság

en: Georgia
hu: Grúzia

en: German Democratic Republic
hu: Német Demokratikus Köztársaság

en: Germany
hu: Németország

en: Germany, Federal Republic of
hu: Német Szövetségi Köztársaság

en: Ghana
hu: Ghána

en: Gibraltar
hu: Gibraltár

en: Gilbert and Ellice Islands
hu: Gilbert- és Ellice-szigetek

en: Grand Duchy of Luxembourg
hu: Luxemburgi Nagyhercegség

en: Greece
hu: Görögország

en: Greenland
hu: Grönland

en: Guinea-Bissau
hu: Bissau-Guinea

en: Hashemite Kingdom of Jordan
hu: Jordán Hasemita Királyság

en: Heard Island and McDonald Islands
hu: Heard-sziget és McDonald-szigetek

en: Hellenic Republic
hu: Görög Köztársaság

en: Holy See (Vatican City State)
hu: Szentszék (Vatikánvárosi Állam)

en: Hong Kong
hu: Hongkong

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
hu: Hongkong, a Kínai Népköztársaság Különleges Igazgatású Területe

en: Hungary
hu: Magyarország

en: Iceland
hu: Izland

en: Independent State of Samoa
hu: Szamoai Független Állam

en: Indonesia
hu: Indonézia

en: Iran, Islamic Republic of
hu: Irán

en: Iraq
hu: Irak

en: Ireland
hu: Írország

en: Islamic Republic of Afghanistan
hu: Afgán Iszlám Köztársaság

en: Islamic Republic of Iran
hu: Iráni Iszlám Köztársaság

en: Islamic Republic of Mauritania
hu: Mauritániai Iszlám Köztársaság

en: Islamic Republic of Pakistan
hu: Pakisztáni Iszlám Köztársaság

en: Isle of Man
hu: Man

en: Israel
hu: Izrael

en: Italian Republic
hu: Olasz Köztársaság

en: Italy
hu: Olaszország

en: Japan
hu: Japán

en: Johnston Island
hu: Johnston-atoll

en: Jordan
hu: Jordánia

en: Kazakhstan
hu: Kazahsztán

en: Kingdom of Bahrain
hu: Bahrein Királyság

en: Kingdom of Belgium
hu: Belga Királyság

en: Kingdom of Bhutan
hu: Bhutáni Királyság

en: Kingdom of Cambodia
hu: Kambodzsai Királyság

en: Kingdom of Denmark
hu: Dán Királyság

en: Kingdom of Lesotho
hu: Lesothói Királyság

en: Kingdom of Morocco
hu: Marokkói Királyság

en: Kingdom of Norway
hu: Norvég Királyság

en: Kingdom of Saudi Arabia
hu: Szaúd-arábiai Királyság

en: Kingdom of Spain
hu: Spanyol Királyság

en: Kingdom of Swaziland
hu: Szváziföldi Királyság

en: Kingdom of Sweden
hu: Svéd Királyság

en: Kingdom of Thailand
hu: Thaiföldi Királyság

en: Kingdom of Tonga
hu: Tongai Királyság

en: Kingdom of the Netherlands
hu: Holland Királyság

en: Korea, Democratic People's Republic of
hu: Koreai Népi Demokratikus Köztársaság

en: Korea, Republic of
hu: Koreai Köztársaság

en: Kuwait
hu: Kuvait

en: Kyrgyz Republic
hu: Kirgiz Köztársaság

en: Kyrgyzstan
hu: Kirgizisztán

en: Lao People's Democratic Republic
hu: Laoszi Népi Demokratikus Köztársaság

en: Latvia
hu: Lettország

en: Lebanese Republic
hu: Libanoni Köztársaság

en: Lebanon
hu: Libanon

en: Liberia
hu: Libéria

en: Libya
hu: Líbia

en: Libyan Arab Jamahiriya
hu: Líbiai Arab Jamahiriya

en: Lithuania
hu: Litvánia

en: Luxembourg
hu: Luxemburg

en: Macao
hu: Makaó

en: Macao Special Administrative Region of China
hu: Makaó, a Kínai Népköztársaság Különleges Igazgatású Területe

en: Macedonia, Republic of
hu: Macedón Köztársaság

en: Madagascar
hu: Madagaszkár

en: Malaysia
hu: Malajzia

en: Maldives
hu: Maldív-szigetek

en: Malta
hu: Málta

en: Marshall Islands
hu: Marshall-szigetek

en: Mauritania
hu: Mauritánia

en: Mexico
hu: Mexikó

en: Micronesia, Federated States of
hu: Mikronézia, Államszövetség

en: Midway Islands
hu: Midway-atoll

en: Moldova, Republic of
hu: Moldova

en: Mongolia
hu: Mongólia

en: Montenegro
hu: Montenegró

en: Morocco
hu: Marokkó

en: Mozambique
hu: Mozambik

en: Myanmar
hu: Mianmar

en: Namibia
hu: Namíbia

en: Nepal
hu: Nepál

en: Netherlands
hu: Hollandia

en: Netherlands Antilles
hu: Holland Antillák

en: Neutral Zone
hu: Szaudi-iraqi semleges övezet

en: New Caledonia
hu: Új-Kaledónia

en: New Hebrides
hu: Új-Hebridák

en: New Zealand
hu: Új-Zéland

en: Nigeria
hu: Nigéria

en: Norfolk Island
hu: Norfolk-sziget

en: Northern Mariana Islands
hu: Északi Mariana-szigetek

en: Norway
hu: Norvégia

en: Occupied Palestinian Territory
hu: Palesztin Nemzeti Hatóság

en: Oman
hu: Omán

en: Pacific Islands (trust territory)
hu: Csendes-óceáni szigetek (gyámsági terület)

en: Pakistan
hu: Pakisztán

en: Palestinian Territory, Occupied
hu: Palesztin Nemzeti Hatóság

en: Panama Canal Zone
hu: Panama-csatorna

en: Panama, Republic of
hu: Panamai Köztársaság

en: Papua New Guinea
hu: Pápua Új-Guinea

en: People's Democratic Republic of Algeria
hu: Algériai Demokratikus Népi Köztársaság

en: People's Republic of Bangladesh
hu: Bangladesi Népi Köztársaság

en: People's Republic of China
hu: Kínai Népköztársaság

en: Philippines
hu: Fülöp-szigetek

en: Pitcairn
hu: Pitcairn-szigetek

en: Plurinational State of Bolivia
hu: Bolíviai Többnemzetiségű Állam

en: Poland
hu: Lengyelország

en: Portugal
hu: Portugália

en: Portuguese Republic
hu: Portugál Köztársaság

en: Principality of Andorra
hu: Andorrai Fejedelemség

en: Principality of Liechtenstein
hu: Liechtensteini Fejedelemség

en: Principality of Monaco
hu: Monacói Hercegség

en: Qatar
hu: Katar

en: Republic of Albania
hu: Albán Köztársaság

en: Republic of Angola
hu: Angolai Köztársaság

en: Republic of Armenia
hu: Örmény Köztársaság

en: Republic of Austria
hu: Osztrák Köztársaság

en: Republic of Azerbaijan
hu: Azeri Köztársaság

en: Republic of Belarus
hu: Fehérorosz Köztársaság

en: Republic of Benin
hu: Benini Köztársaság

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
hu: Bosznia-hercegovinai Köztársaság

en: Republic of Botswana
hu: Botswanai Köztársaság

en: Republic of Bulgaria
hu: Bolgár Köztársaság

en: Republic of Burundi
hu: Burundi Köztársaság

en: Republic of Cameroon
hu: Kameruni Köztársaság

en: Republic of Cape Verde
hu: Zöld-foki Köztársaság

en: Republic of Chad
hu: Csádi Köztársaság

en: Republic of Chile
hu: Chilei Köztársaság

en: Republic of Colombia
hu: Kolumbiai Köztársaság

en: Republic of Costa Rica
hu: Costa Rica Köztársaság

en: Republic of Croatia
hu: Horvát Köztársaság

en: Republic of Cuba
hu: Kubai Köztársaság

en: Republic of Cyprus
hu: Ciprusi Köztársaság

en: Republic of Côte d'Ivoire
hu: Elefántcsontparti Köztársaság

en: Republic of Djibouti
hu: Dzsibuti Köztársaság

en: Republic of Ecuador
hu: Ecuadori Köztársaság

en: Republic of El Salvador
hu: Salvadori Köztársaság

en: Republic of Equatorial Guinea
hu: Egyenlítői-guineai Köztársaság

en: Republic of Estonia
hu: Észt Köztársaság

en: Republic of Finland
hu: Finn Köztársaság

en: Republic of Ghana
hu: Ghánai Köztársaság

en: Republic of Guatemala
hu: Guatemalai Köztársaság

en: Republic of Guinea
hu: Guineai Köztársaság

en: Republic of Guinea-Bissau
hu: Bissau-guineai Köztársaság

en: Republic of Guyana
hu: Guyanai Köztársaság

en: Republic of Haiti
hu: Haiti Köztársaság

en: Republic of Honduras
hu: Hondurasi Köztársaság

en: Republic of Hungary
hu: Magyar Köztársaság

en: Republic of Iceland
hu: Izlandi Köztársaság

en: Republic of India
hu: Indiai Köztársaság

en: Republic of Indonesia
hu: Indonéz Köztársaság

en: Republic of Iraq
hu: Iraki Köztársaság

en: Republic of Kazakhstan
hu: Kazah Köztársaság

en: Republic of Kenya
hu: Kenyai Köztársaság

en: Republic of Kiribati
hu: Kiribati Köztársaság

en: Republic of Latvia
hu: Lett Köztársaság

en: Republic of Liberia
hu: Libériai Köztársaság

en: Republic of Lithuania
hu: Litván Köztársaság

en: Republic of Madagascar
hu: Madagaszkári Köztársaság

en: Republic of Malawi
hu: Malawi Köztársaság

en: Republic of Maldives
hu: Maldív-szigeteki Köztársaság

en: Republic of Mali
hu: Mali Köztársaság

en: Republic of Malta
hu: Máltai Köztársaság

en: Republic of Mauritius
hu: Mauritius-i Köztársaság

en: Republic of Moldova
hu: Moldovai Köztársaság

en: Republic of Mozambique
hu: Mozambiki Köztársaság

en: Republic of Namibia
hu: Namíbiai Köztársaság

en: Republic of Nauru
hu: Naurui Köztársaság

en: Republic of Nicaragua
hu: Nicaraguai Köztársaság

en: Republic of Palau
hu: Palaui Köztársaság

en: Republic of Panama
hu: Panamai Köztársaság

en: Republic of Paraguay
hu: Paraguayi Köztársaság

en: Republic of Peru
hu: Perui Köztársaság

en: Republic of Poland
hu: Lengyel Köztársaság

en: Republic of San Marino
hu: San Marinó Köztársaság

en: Republic of Senegal
hu: Szenegáli Köztársaság

en: Republic of Serbia
hu: Szerbi Köztársaság

en: Republic of Seychelles
hu: Seychelle Köztársaság

en: Republic of Sierra Leone
hu: Sierra Leone Köztársaság

en: Republic of Singapore
hu: Szingapúri Köztársaság

en: Republic of Slovenia
hu: Szlovén Köztársaság

en: Republic of South Africa
hu: Dél-afrikai Köztársaság

en: Republic of Suriname
hu: Suriname Köztársaság

en: Republic of Tajikistan
hu: Tádzsik Köztársaság

en: Republic of Trinidad and Tobago
hu: Trinidad és Tobago Köztársaság

en: Republic of Tunisia
hu: Tunéziai Köztársaság

en: Republic of Turkey
hu: Török Köztársaság

en: Republic of Uganda
hu: Ugandai Köztársaság

en: Republic of Uzbekistan
hu: Üzbég Köztársaság

en: Republic of Vanuatu
hu: Vanuatui Köztársaság

en: Republic of Yemen
hu: Jemeni Köztársaság

en: Republic of Zambia
hu: Zambiai Köztársaság

en: Republic of Zimbabwe
hu: Zimbabwei Köztársaság

en: Republic of the Congo
hu: Kongói Köztársaság

en: Republic of the Gambia
hu: Gambiai Köztársaság

en: Republic of the Marshall Islands
hu: Marshall-szigeteki Köztársaság

en: Republic of the Niger
hu: Nigeri Köztársaság

en: Republic of the Philippines
hu: Fülöp-szigeteki Köztársaság

en: Republic of the Sudan
hu: Szudáni Köztársaság

en: Reunion
hu: Réunion

en: Romania
hu: Románia

en: Romania, Socialist Republic of
hu: Román Szocialista Köztársaság

en: Russian Federation
hu: Orosz Föderáció

en: Rwanda
hu: Ruanda

en: Rwandese Republic
hu: Ruandai Köztársaság

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
hu: Szent Ilona, Ascension és Tristan da Cunha

en: Saint Kitts and Nevis
hu: St. Kitts és Nevis

en: Saint Martin (French part)
hu: Saint Martin (francia oldal)

en: Saint Pierre and Miquelon
hu: Saint-Pierre és Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
hu: Saint Vincent és a Grenadines-szigetek

en: Samoa
hu: Szamoa

en: Sao Tome and Principe
hu: São Tomé és Príncipe

en: Saudi Arabia
hu: Szaúd-Arábia

en: Senegal
hu: Szenegál

en: Serbia
hu: Szerbia

en: Serbia and Montenegro
hu: Szerbia és Montenegró

en: Seychelles
hu: Seychelles-szigetek

en: Sikkim
hu: Szikkim

en: Singapore
hu: Szingapúr

en: Sint Maarten
hu: Szent Martin

en: Sint Maarten (Dutch part)
hu: Szent Martin (holland oldal)

en: Slovak Republic
hu: Szlovák Köztársaság

en: Slovakia
hu: Szlovákia

en: Slovenia
hu: Szlovénia

en: Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya
hu: Líbiai Arab Szocialista Népi Közösség

en: Socialist Republic of Viet Nam
hu: Vietnami Szocialista Köztársaság

en: Solomon Islands
hu: Salamon-szigetek

en: Somali Republic
hu: Szomáli Demokratikus Köztársaság

en: Somalia
hu: Szomália

en: South Africa
hu: Dél-Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
hu: Dél-Georgia és Déli-Sandwich-szigetek

en: Southern Rhodesia
hu: Dél-Rodézia

en: Spain
hu: Spanyolország

en: Spanish Sahara
hu: Nyugat-Szahara

en: Sri Lanka
hu: Srí Lanka

en: State of Israel
hu: Izraeli Állam

en: State of Kuwait
hu: Kuvaiti Állam

en: State of Qatar
hu: Katari Állam

en: Sudan
hu: Szudán

en: Sultanate of Oman
hu: Ománi Szultánság

en: Svalbard and Jan Mayen
hu: Svalbard-szigetek és Jan Mayen-sziget

en: Swaziland
hu: Szváziföld

en: Sweden
hu: Svédország

en: Swiss Confederation
hu: Svájci Államszövetség

en: Switzerland
hu: Svájc

en: Syrian Arab Republic
hu: Szíriai Arab Köztársaság

en: Taiwan
hu: Tajvan

en: Taiwan, Province of China
hu: Tajvan, Kínai Tartomány

en: Tajikistan
hu: Tádzsikisztán

en: Tanzania, United Republic of
hu: Tanzánia

en: Thailand
hu: Thaiföld

en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
hu: Macedón volt Jugoszláv Köztársaság

en: Timor-Leste
hu: Kelet-Timor

en: Togolese Republic
hu: Togói Köztársaság

en: Tokelau
hu: Tokelau-szigetek

en: Trinidad and Tobago
hu: Trinidad és Tobago

en: Tunisia
hu: Tunézia

en: Turkey
hu: Törökország

en: Turkmenistan
hu: Türkmenisztán

en: Turks and Caicos Islands
hu: Turks- és Caicos-szigetek

en: US Miscellaneous Pacific Islands
hu: Egyesült Államok Egyéb Csendes-óceáni szigetek

en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
hu: Szovjetunió

en: Ukraine
hu: Ukrajna

en: Union of the Comoros
hu: Comore-szigeteki Unió

en: United Arab Emirates
hu: Egyesült Arab Emírségek

en: United Kingdom
hu: Nagy-Britannia (Egyesült Királyság)

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
hu: Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága

en: United Mexican States
hu: Mexikói Egyesült Államok

en: United Republic of Tanzania
hu: Tanzániai Egyesült Köztársaság

en: United States
hu: Egyesült Államok

en: United States Minor Outlying Islands
hu: Amerikai Csendes-óceáni-szigetek

en: United States of America
hu: Amerikai Egyesült Államok

en: Upper Volta, Republic of
hu: Felső-Volta Köztársaság

en: Uzbekistan
hu: Üzbegisztán

en: Vatican City State (Holy See)
hu: Vatikán (Vatikánvárosi Állam)

en: Venezuela, Bolivarian republic of
hu: Venezuela

en: Viet Nam
hu: Vietnam

en: Viet-Nam, Democratic Republic of
hu: Vietnami Demokratikus Köztársaság

en: Virgin Islands of the United States
hu: Amerikai Virgin-szigetek

en: Virgin Islands, British
hu: Virgin-szigetek (brit)

en: Virgin Islands, U.S.
hu: Virgin-szigetek (USA)

en: Wake Island
hu: Wake-sziget

en: Wallis and Futuna
hu: Wallis és Futuna

en: Western Sahara
hu: Nyugat-Szahara

en: Yemen
hu: Jemen

en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
hu: Jemeni Népi Demokratikus Köztársaság

en: Yemen, Yemen Arab Republic
hu: Jemeni Arab Köztársaság

en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
hu: Jugoszlávia, Demokratikus Föderatív Jugoszláv Köztársaság

en: Zaire, Republic of
hu: Zaire-i Köztársaság

en: Åland Islands
hu: Åland-szigetek
