iso_3166 - en to ja translation catalogue (453 entries)

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: Albania
ja: アルバニア

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: American Samoa
ja: 米領サモア

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Angola
ja: アンゴラ

en: Anguilla
ja: アングイラ

en: Antarctica
ja: 南極大陸

en: Antigua and Barbuda
ja: アンティグア・バーブーダ

en: Arab Republic of Egypt
ja: エジプト・アラブ共和国

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Argentine Republic
ja: アルゼンチン共和国

en: Armenia
ja: アルメニア

en: Aruba
ja: アルーバ

en: Australia
ja: オーストラリア連邦

en: Austria
ja: オーストリア

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

en: Bahamas
ja: バハマ

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Benin
ja: ベナン

en: Bermuda
ja: バーミューダ

en: Bhutan
ja: ブータン

en: Bolivarian Republic of Venezuela
ja: ベネズエラ・ボリバル共和国

en: Bolivia
ja: ボリビア

en: Bolivia, Plurinational State of
ja: ボリビア多民族国

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
ja: ボネール、シントユースタティウス及びサバ

en: Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Botswana
ja: ボツワナ

en: Bouvet Island
ja: ブーベ島

en: Brazil
ja: ブラジル

en: British Antarctic Territory
ja: 英国南極領土

en: British Indian Ocean Territory
ja: 英国インド洋領土

en: British Virgin Islands
ja: 英領ヴァージン諸島

en: Brunei Darussalam
ja: ブルネイ・ダルサラーム国

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Burma, Socialist Republic of the Union of
ja: ビルマ社会主義連邦共和国

en: Burundi
ja: ブルンジ

en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
ja: 白ロシア SSR ソビエト社会主義共和国

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Cameroon
ja: カメルーン

en: Canada
ja: カナダ

en: Canton and Enderbury Islands
ja: カントン及びエンダーベリ島

en: Cape Verde
ja: カーボヴェルデ

en: Cayman Islands
ja: ケイマン諸島

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

en: Chad
ja: チャド

en: Chile
ja: チリ

en: China
ja: 中国

en: Christmas Island
ja: クリスマス島

en: Cocos (Keeling) Islands
ja: ココス (キーリング) 諸島

en: Colombia
ja: コロンビア

en: Commonwealth of Dominica
ja: ドミニカ国

en: Commonwealth of the Bahamas
ja: バハマ国

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
ja: 北マリアナ諸島連邦

en: Comoros
ja: コモロ

en: Congo
ja: コンゴ

en: Congo, The Democratic Republic of the
ja: コンゴ民主共和国

en: Cook Islands
ja: クック諸島

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Croatia
ja: クロアチア

en: Cuba
ja: キューバ

en: Curaçao
ja: キュラソー

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Czech Republic
ja: チェコ共和国

en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
ja: チェコスロヴァキア社会主義共和国

en: Côte d'Ivoire
ja: コートジボワール

en: Dahomey
ja: ダオメー

en: Democratic People's Republic of Korea
ja: 朝鮮民主主義人民共和国

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
ja: サントメ・プリンシペ民主共和国

en: Democratic Republic of Timor-Leste
ja: 東ティモール民主共和国

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
ja: スリランカ民主社会主義共和国

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Dominica
ja: ドミニカ

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: Dronning Maud Land
ja: ドローニングモードランド

en: East Timor
ja: 東ティモール

en: Eastern Republic of Uruguay
ja: ウルグアイ東方共和国

en: Ecuador
ja: エクアドル

en: Egypt
ja: エジプト

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア

en: Eritrea
ja: エリトリア国

en: Estonia
ja: エストニア

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: Falkland Islands (Malvinas)
ja: フォークランド諸島 (マルビナス)

en: Faroe Islands
ja: フェロー諸島

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
ja: エチオピア連邦民主共和国

en: Federal Democratic Republic of Nepal
ja: ネパール連邦民主共和国

en: Federal Republic of Germany
ja: ドイツ連邦共和国

en: Federal Republic of Nigeria
ja: ナイジェリア連邦共和国

en: Federated States of Micronesia
ja: ミクロネシア連邦

en: Federative Republic of Brazil
ja: ブラジル連邦共和国

en: Fiji
ja: フィジー

en: Finland
ja: フィンランド

en: France
ja: フランス

en: France, Metropolitan
ja: フランス, メトロポリタン

en: French Afars and Issas
ja: 仏領アファール及びイッサ

en: French Guiana
ja: 仏領ギアナ

en: French Polynesia
ja: 仏領ポリネシア

en: French Republic
ja: フランス共和国

en: French Southern Territories
ja: フランス南方領土

en: French Southern and Antarctic Territories
ja: フランス南方および南極領土

en: Gabon
ja: ガボン

en: Gabonese Republic
ja: ガボン共和国

en: Gambia
ja: ガンビア

en: Georgia
ja: グルジア

en: German Democratic Republic
ja: ドイツ民主共和国

en: Germany
ja: ドイツ

en: Germany, Federal Republic of
ja: ドイツ連邦共和国

en: Ghana
ja: ガーナ

en: Gibraltar
ja: ジブラルタル

en: Gilbert and Ellice Islands
ja: ギルバート及びエリス諸島

en: Grand Duchy of Luxembourg
ja: ルクセンブルク大公国

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Greenland
ja: グリーンランド

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Guadeloupe
ja: グアドループ

en: Guam
ja: グアム

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Guernsey
ja: ガーンジー

en: Guinea
ja: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ

en: Guyana
ja: ガイアナ

en: Haiti
ja: ハイチ

en: Hashemite Kingdom of Jordan
ja: ヨルダン・ハシェミット王国

en: Heard Island and McDonald Islands
ja: ハード島及びマクドナルド諸島

en: Hellenic Republic
ja: ギリシア共和国

en: Holy See (Vatican City State)
ja: 聖庁 (バチカン市国)

en: Honduras
ja: ホンジュラス

en: Hong Kong
ja: 香港

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
ja: 香港・中国特別行政区

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: Iceland
ja: アイスランド

en: Independent State of Samoa
ja: サモア独立国

en: India
ja: インド

en: Indonesia
ja: インドネシア

en: Iran, Islamic Republic of
ja: イラン・イスラム共和国

en: Iraq
ja: イラク

en: Ireland
ja: アイルランド

en: Islamic Republic of Afghanistan
ja: アフガニスタン・イスラム共和国

en: Islamic Republic of Iran
ja: イラン・イスラム共和国

en: Islamic Republic of Mauritania
ja: モーリタニア・イスラム共和国

en: Islamic Republic of Pakistan
ja: パキスタン・イスラム共和国

en: Isle of Man
ja: マン島

en: Israel
ja: イスラエル

en: Italian Republic
ja: イタリア共和国

en: Italy
ja: イタリア

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Japan
ja: 日本

en: Jersey
ja: ジャージー

en: Johnston Island
ja: ジョンストン島

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

en: Kenya
ja: ケニア

en: Kingdom of Bahrain
ja: バーレーン王国

en: Kingdom of Belgium
ja: ベルギー王国

en: Kingdom of Bhutan
ja: ブータン王国

en: Kingdom of Cambodia
ja: カンボジア王国

en: Kingdom of Denmark
ja: デンマーク王国

en: Kingdom of Lesotho
ja: レソト王国

en: Kingdom of Morocco
ja: モロッコ王国

en: Kingdom of Norway
ja: ノルウェー王国

en: Kingdom of Saudi Arabia
ja: サウジアラビア王国

en: Kingdom of Spain
ja: スペイン王国

en: Kingdom of Swaziland
ja: スワジランド王国

en: Kingdom of Sweden
ja: スウェーデン王国

en: Kingdom of Thailand
ja: タイ王国

en: Kingdom of Tonga
ja: トンガ王国

en: Kingdom of the Netherlands
ja: オランダ王国

en: Kiribati
ja: キリバス

en: Korea, Democratic People's Republic of
ja: 朝鮮民主主義人民共和国

en: Korea, Republic of
ja: 大韓民国 (韓国)

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Kyrgyz Republic
ja: キルギス共和国

en: Kyrgyzstan
ja: キルギスタン

en: Lao People's Democratic Republic
ja: ラオス人民民主共和国

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Lebanese Republic
ja: レバノン共和国

en: Lebanon
ja: レバノン

en: Lesotho
ja: レソト

en: Liberia
ja: リベリア

en: Libya
ja: リビア

en: Libyan Arab Jamahiriya
ja: リビア・アラブ・ジャマーヒリーヤ国

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: Macao
ja: マカオ

en: Macao Special Administrative Region of China
ja: マカオ・中国特別行政区

en: Macedonia, Republic of
ja: マケドニア共和国

en: Madagascar
ja: マダガスカル

en: Malawi
ja: マラウイ

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Maldives
ja: モルディブ

en: Mali
ja: マリ

en: Malta
ja: マルタ

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Martinique
ja: マルティニーク

en: Mauritania
ja: モーリタニア

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Mayotte
ja: マヨット

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Micronesia, Federated States of
ja: ミクロネシア連邦

en: Midway Islands
ja: ミッドウェー諸島

en: Moldova
ja: モルドバ

en: Moldova, Republic of
ja: モルドバ共和国

en: Monaco
ja: モナコ

en: Mongolia
ja: モンゴル国

en: Montenegro
ja: モンテネグロ

en: Montserrat
ja: モントセラト

en: Morocco
ja: モロッコ

en: Mozambique
ja: モザンビーク

en: Myanmar
ja: ミャンマー

en: Namibia
ja: ナミビア

en: Nauru
ja: ナウル

en: Nepal
ja: ネパール

en: Netherlands
ja: オランダ

en: Netherlands Antilles
ja: オランダ領アンティル諸島

en: Neutral Zone
ja: 中立地帯

en: New Caledonia
ja: ニューカレドニア

en: New Hebrides
ja: ニューヘブリディーズ

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: Nicaragua
ja: ニカラグア

en: Niger
ja: ニジェール

en: Nigeria
ja: ナイジェリア

en: Niue
ja: ニウエ

en: Norfolk Island
ja: ノーフォーク島

en: Northern Mariana Islands
ja: 北マリアナ諸島

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Occupied Palestinian Territory
ja: パレスチナ占領地区

en: Oman
ja: オマーン

en: Pacific Islands (trust territory)
ja: 太平洋諸島 (信託統治領)

en: Pakistan
ja: パキスタン

en: Palau
ja: パラオ

en: Palestinian Territory, Occupied
ja: パレスチナ占領地区

en: Panama
ja: パナマ

en: Panama Canal Zone
ja: パナマ運河地区

en: Panama, Republic of
ja: パナマ共和国

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

en: Paraguay
ja: パラグアイ

en: People's Democratic Republic of Algeria
ja: アルジェリア民主人民共和国

en: People's Republic of Bangladesh
ja: バングラデシュ人民共和国

en: People's Republic of China
ja: 中華人民共和国

en: Peru
ja: ペルー

en: Philippines
ja: フィリピン

en: Pitcairn
ja: ピトケアン

en: Plurinational State of Bolivia
ja: ボリビア多民族国

en: Poland
ja: ポーランド

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Portuguese Republic
ja: ポルトガル共和国

en: Principality of Andorra
ja: アンドラ公国

en: Principality of Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン公国

en: Principality of Monaco
ja: モナコ公国

en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ

en: Qatar
ja: カタール

en: Republic of Albania
ja: アルバニア共和国

en: Republic of Angola
ja: アンゴラ共和国

en: Republic of Armenia
ja: アルメニア共和国

en: Republic of Austria
ja: オーストリア共和国

en: Republic of Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン共和国

en: Republic of Belarus
ja: ベラルーシ共和国

en: Republic of Benin
ja: ベナン共和国

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニアヘルツコビナ共和国

en: Republic of Botswana
ja: ボツワナ共和国

en: Republic of Bulgaria
ja: ブルガリア共和国

en: Republic of Burundi
ja: ブルンジ共和国

en: Republic of Cameroon
ja: カメルーン共和国

en: Republic of Cape Verde
ja: カーボヴェルデ共和国

en: Republic of Chad
ja: チャド共和国

en: Republic of Chile
ja: チリ共和国

en: Republic of Colombia
ja: コロンビア共和国

en: Republic of Costa Rica
ja: コスタリカ共和国

en: Republic of Croatia
ja: クロアチア共和国

en: Republic of Cuba
ja: キューバ共和国

en: Republic of Cyprus
ja: キプロス共和国

en: Republic of Côte d'Ivoire
ja: コートジボワール共和国

en: Republic of Djibouti
ja: ジブチ共和国

en: Republic of Ecuador
ja: エクアドル共和国

en: Republic of El Salvador
ja: エルサルバドル共和国

en: Republic of Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア共和国

en: Republic of Estonia
ja: エストニア共和国

en: Republic of Finland
ja: フィンランド共和国

en: Republic of Ghana
ja: ガーナ共和国

en: Republic of Guatemala
ja: グアテマラ共和国

en: Republic of Guinea
ja: ギニア共和国

en: Republic of Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ共和国

en: Republic of Guyana
ja: ガイアナ共和国

en: Republic of Haiti
ja: ハイチ共和国

en: Republic of Honduras
ja: ホンジュラス共和国

en: Republic of Hungary
ja: ハンガリー共和国

en: Republic of Iceland
ja: アイスランド共和国

en: Republic of India
ja: インド共和国

en: Republic of Indonesia
ja: インドネシア共和国

en: Republic of Iraq
ja: イラク共和国

en: Republic of Kazakhstan
ja: カザフスタン共和国

en: Republic of Kenya
ja: ケニア共和国

en: Republic of Kiribati
ja: キリバス共和国

en: Republic of Latvia
ja: ラトビア共和国

en: Republic of Liberia
ja: リベリア共和国

en: Republic of Lithuania
ja: リトアニア共和国

en: Republic of Madagascar
ja: マダガスカル共和国

en: Republic of Malawi
ja: マラウイ共和国

en: Republic of Maldives
ja: モルディブ共和国

en: Republic of Mali
ja: マリ共和国

en: Republic of Malta
ja: マルタ共和国

en: Republic of Mauritius
ja: モーリシャス共和国

en: Republic of Moldova
ja: モルドバ共和国

en: Republic of Mozambique
ja: モザンビーク共和国

en: Republic of Namibia
ja: ナミビア共和国

en: Republic of Nauru
ja: ナウル共和国

en: Republic of Nicaragua
ja: ニカラグア共和国

en: Republic of Palau
ja: パラオ共和国

en: Republic of Panama
ja: パナマ共和国

en: Republic of Paraguay
ja: パラグアイ共和国

en: Republic of Peru
ja: ペルー共和国

en: Republic of Poland
ja: ポーランド共和国

en: Republic of San Marino
ja: サンマリノ共和国

en: Republic of Senegal
ja: セネガル共和国

en: Republic of Serbia
ja: セルビア共和国

en: Republic of Seychelles
ja: セーシェル共和国

en: Republic of Sierra Leone
ja: シエラレオネ共和国

en: Republic of Singapore
ja: シンガポール共和国

en: Republic of Slovenia
ja: スロベニア共和国

en: Republic of South Africa
ja: 南アフリカ共和国

en: Republic of Suriname
ja: スリナム共和国

en: Republic of Tajikistan
ja: タジキスタン共和国

en: Republic of Trinidad and Tobago
ja: トリニダード・トバゴ共和国

en: Republic of Tunisia
ja: チュニジア共和国

en: Republic of Turkey
ja: トルコ共和国

en: Republic of Uganda
ja: ウガンダ共和国

en: Republic of Uzbekistan
ja: ウズベキスタン共和国

en: Republic of Vanuatu
ja: バヌアツ共和国

en: Republic of Yemen
ja: イエメン共和国

en: Republic of Zambia
ja: ザンビア共和国

en: Republic of Zimbabwe
ja: ジンバブエ共和国

en: Republic of the Congo
ja: コンゴ共和国

en: Republic of the Gambia
ja: ガンビア共和国

en: Republic of the Marshall Islands
ja: マーシャル諸島共和国

en: Republic of the Niger
ja: ニジェール共和国

en: Republic of the Philippines
ja: フィリピン共和国

en: Republic of the Sudan
ja: スーダン共和国

en: Reunion
ja: レユニオン

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Romania, Socialist Republic of
ja: ルーマニア社会主義共和国

en: Russian Federation
ja: ロシア連邦

en: Rwanda
ja: ルワンダ

en: Rwandese Republic
ja: ルワンダ共和国

en: Saint Barthélemy
ja: サンバルテルミ

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
ja: セントヘレナ、アセンション及びトリスタン・ダ・クーニャ

en: Saint Kitts and Nevis
ja: セントクリストファー・ネーヴィス

en: Saint Lucia
ja: セントルシア

en: Saint Martin (French part)
ja: サンマルタン (仏領)

en: Saint Pierre and Miquelon
ja: サンピエール及びミクロン

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja: セントビンセント及びグレナディーン諸島

en: Samoa
ja: サモア

en: San Marino
ja: サンマリノ

en: Sao Tome and Principe
ja: サントメ・プリンシペ

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

en: Senegal
ja: セネガル

en: Serbia
ja: セルビア

en: Serbia and Montenegro
ja: セルビア及びモンテネグロ

en: Seychelles
ja: セーシェル

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ

en: Sikkim
ja: シッキム

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Sint Maarten
ja: サンマルタン

en: Sint Maarten (Dutch part)
ja: サンマルタン (オランダ領)

en: Slovak Republic
ja: スロバキア共和国

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya
ja: 大リビア・アラブ社会主義人民ジャマーヒリーヤ国

en: Socialist Republic of Viet Nam
ja: ベトナム社会主義共和国

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Somali Republic
ja: ソマリア共和国

en: Somalia
ja: ソマリア

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ja: サウスジョージア及びサウスサンドウィッチ諸島

en: Southern Rhodesia
ja: 南ローデシア

en: Spain
ja: スペイン

en: Spanish Sahara
ja: スペイン領サハラ

en: Sri Lanka
ja: スリランカ

en: St. Kitts-Nevis-Anguilla
ja: セントクリストファー・ネーヴィス・アンギラ

en: State of Israel
ja: イスラエル国

en: State of Kuwait
ja: クウェート国

en: State of Qatar
ja: カタール国

en: Sudan
ja: スーダン

en: Sultanate of Oman
ja: オマーン国

en: Suriname
ja: スリナム

en: Svalbard and Jan Mayen
ja: スヴァールバル及びヤンマイエン

en: Swaziland
ja: スワジランド

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Swiss Confederation
ja: スイス連邦

en: Switzerland
ja: スイス

en: Syrian Arab Republic
ja: シリア・アラブ共和国

en: Taiwan
ja: 台湾

en: Taiwan, Province of China
ja: 中国領・台湾

en: Tajikistan
ja: タジキスタン

en: Tanzania, United Republic of
ja: タニザニア連合共和国

en: Thailand
ja: タイ

en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
ja: マケドニア旧ユーゴスラビア共和国

en: Timor-Leste
ja: 東ティモール

en: Togo
ja: トーゴ

en: Togolese Republic
ja: トーゴ共和国

en: Tokelau
ja: トケラウ

en: Tonga
ja: トンガ

en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダード・トバゴ

en: Tunisia
ja: チュニジア

en: Turkey
ja: トルコ

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

en: Turks and Caicos Islands
ja: タークス及びカイコス諸島

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: US Miscellaneous Pacific Islands
ja: 米領太平洋諸島

en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
ja: USSR ソビエト社会主義共和国連邦

en: Uganda
ja: ウガンダ

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: Union of the Comoros
ja: コモロ連合

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja: 英国

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
ja: グレートブリテン及び北アイルランド連合王国

en: United Mexican States
ja: メキシコ合衆国

en: United Republic of Tanzania
ja: タンザニア連合共和国

en: United States
ja: 米国

en: United States Minor Outlying Islands
ja: アメリカ合衆国外諸島

en: United States of America
ja: アメリカ合衆国

en: Upper Volta, Republic of
ja: アッパーボルタ共和国

en: Uruguay
ja: ウルグアイ

en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

en: Vanuatu
ja: バヌアツ

en: Vatican City State (Holy See)
ja: バチカン市国 (聖庁)

en: Venezuela
ja: ベネズエラ

en: Venezuela, Bolivarian republic of
ja: ベネズエラ・ボリバル共和国

en: Viet Nam
ja: ベトナム

en: Viet-Nam, Democratic Republic of
ja: ベトナム民主共和国

en: Virgin Islands of the United States
ja: 米領ヴァージン諸島

en: Virgin Islands, British
ja: 英領ヴァージン諸島

en: Virgin Islands, U.S.
ja: 米領ヴァージン諸島

en: Wake Island
ja: ウェーク島

en: Wallis and Futuna
ja: ワリー及びフテュナ

en: Western Sahara
ja: 西サハラ

en: Yemen
ja: イエメン

en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
ja: イエメン民主主義人民共和国

en: Yemen, Yemen Arab Republic
ja: イエメンアラブ共和国

en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
ja: ユーゴスラビア社会主義連邦共和国

en: Zaire, Republic of
ja: ザイール共和国

en: Zambia
ja: ザンビア

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

en: Åland Islands
ja: オーランド諸島
