iso_3166 - en to lv translation catalogue (426 entries)

en: Afghanistan
lv: Afganistāna

en: Albania
lv: Albānija

en: Algeria
lv: Alžīrija

en: American Samoa
lv: Amerikāņu Samoa

en: Andorra
lv: Andora

en: Anguilla
lv: Angilja

en: Antarctica
lv: Antarktika

en: Antigua and Barbuda
lv: Antigva un Barbuda

en: Arab Republic of Egypt
lv: Ēģiptes Arābu Republika

en: Argentina
lv: Argentīna

en: Argentine Republic
lv: Argentīnas Republika

en: Armenia
lv: Armēnija

en: Australia
lv: Austrālija

en: Austria
lv: Austrija

en: Azerbaijan
lv: Azerbaidžāna

en: Bahamas
lv: Bahamu salas

en: Bahrain
lv: Bahreina

en: Bangladesh
lv: Bangladeša

en: Barbados
lv: Barbadosa

en: Belarus
lv: Baltkrievija

en: Belgium
lv: Beļģija

en: Belize
lv: Belīza

en: Benin
lv: Benina

en: Bermuda
lv: Bermundu salas

en: Bhutan
lv: Butāna

en: Bolivarian Republic of Venezuela
lv: Venecuēlas Bolivāra Republika

en: Bolivia
lv: Bolīvija

en: Bolivia, Plurinational State of
lv: Bolīvija, Daudzvalstu Valsts

en: Bosnia and Herzegovina
lv: Bosnija Hercogovina

en: Botswana
lv: Botsvāna

en: Bouvet Island
lv: Buvē sala

en: Brazil
lv: Brazīlija

en: British Antarctic Territory
lv: Britu Antarktikas Teritorijas

en: British Indian Ocean Territory
lv: Britu Indijas okeāna teritorija

en: British Virgin Islands
lv: Britu Virdžīnu salas

en: Brunei Darussalam
lv: Bruneja

en: Bulgaria
lv: Bulgārija

en: Burma, Socialist Republic of the Union of
lv: Birma

en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
lv: Baltkrievijas Padomju Sociālistiskā Republika

en: Cambodia
lv: Kombodža

en: Cameroon
lv: Kamerūna

en: Canada
lv: Kanāda

en: Canton and Enderbury Islands
lv: Kantona un Enderburijas Salas

en: Cape Verde
lv: Kaboverde

en: Cayman Islands
lv: Kaimanu salas

en: Central African Republic
lv: Centrāl Āfrikas Republika

en: Chad
lv: Čada

en: Chile
lv: Čīle

en: China
lv: Ķīna

en: Christmas Island
lv: Ziemsvētku sala

en: Cocos (Keeling) Islands
lv: Kokosu (Kīlinga) salas

en: Colombia
lv: Kolumbija

en: Commonwealth of Dominica
lv: Dominikas Sadraudzība

en: Commonwealth of the Bahamas
lv: Bahamu Sadraudzība

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
lv: Ziemeļu Marianas salu Savienība

en: Comoros
lv: Komoru salas

en: Congo
lv: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic of the
lv: Kongo, Demokrātiskās Republikas

en: Cook Islands
lv: Kuka salas

en: Costa Rica
lv: Kosta Rika

en: Croatia
lv: Horvātija

en: Cuba
lv: Kuba

en: Cyprus
lv: Kipra

en: Czech Republic
lv: Čehija

en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
lv: Čehoslovākijas Padomju Sociālistiskā Republika

en: Côte d'Ivoire
lv: Ziloņkaula krasts

en: Dahomey
lv: Dahomeja

en: Democratic People's Republic of Korea
lv: Korejas Tautas Demokrātiskā Republika

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
lv: Santomes un Prinsipī Demokrātiskā Republika

en: Democratic Republic of Timor-Leste
lv: Austrumtimoras Demokrātiskā Republika

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
lv: Šrilankas Demokrātiskā Sociālistiskā Republika

en: Denmark
lv: Dānija

en: Djibouti
lv: Džibutija

en: Dominica
lv: Dominika

en: Dominican Republic
lv: Dominikānas Republika

en: Dronning Maud Land
lv: Karalienes Modas Zeme

en: East Timor
lv: Austrumtimora

en: Eastern Republic of Uruguay
lv: Urugvajas Austrumu Republika

en: Ecuador
lv: Ekvadora

en: Egypt
lv: Ēģipte

en: El Salvador
lv: Salvadora

en: Equatorial Guinea
lv: Ekvatoriālā Gvineja

en: Eritrea
lv: Eritreja

en: Estonia
lv: Igaunija

en: Ethiopia
lv: Etiopija

en: Falkland Islands (Malvinas)
lv: Folklenda (Maldīvu) salas

en: Faroe Islands
lv: Farēru salas

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
lv: Etiopijas Federatīvā Demokrātiskā Republika

en: Federal Democratic Republic of Nepal
lv: Nepālas Federālā Republika

en: Federal Republic of Germany
lv: Vācijas Federatīvā Republika

en: Federal Republic of Nigeria
lv: Nigērijas Federatīvā Republika

en: Federated States of Micronesia
lv: Mikronēzijas Federatīvās Valstis

en: Federative Republic of Brazil
lv: Brazīlijas Federatīvā Republika

en: Fiji
lv: Fidži

en: Finland
lv: Somija

en: France
lv: Francija

en: France, Metropolitan
lv: Francija,  Metropolīts

en: French Afars and Issas
lv: Franču Afaras un Issas teritorijas

en: French Guiana
lv: Franču Gvineja

en: French Polynesia
lv: Franču Polinēzija

en: French Republic
lv: Francijas Republika

en: French Southern Territories
lv: Franču dienvidu teritorijas

en: French Southern and Antarctic Territories
lv: Franču Dienvidu un Artikas Teritorijas

en: Gabon
lv: Gabona

en: Gabonese Republic
lv: Gabonas Republika

en: Gambia
lv: Gambija

en: Georgia
lv: Gruzija

en: German Democratic Republic
lv: Vācijas Demokrātiskā Republika

en: Germany
lv: Vācija

en: Germany, Federal Republic of
lv: Vācija

en: Ghana
lv: Gana

en: Gibraltar
lv: Gibraltārs

en: Gilbert and Ellice Islands
lv: Gilberta un Ellises salas

en: Grand Duchy of Luxembourg
lv: Luksemburgas Diženā Hercogiste

en: Greece
lv: Grieķija

en: Greenland
lv: Grenlande

en: Grenada
lv: Grenāda

en: Guadeloupe
lv: Gvadelupa

en: Guam
lv: Guama

en: Guernsey
lv: Gurnseja

en: Guinea
lv: Gvineja

en: Guinea-Bissau
lv: Gvineja-Bisava

en: Guyana
lv: Gajāna

en: Hashemite Kingdom of Jordan
lv: Jordānas Hašemītas Karaliste

en: Heard Island and McDonald Islands
lv: Hērda un Makdonalda salas

en: Hellenic Republic
lv: Grieķijas Republika

en: Holy See (Vatican City State)
lv: Vatikāna Pilsētvalsts

en: Honduras
lv: Hondurasa

en: Hong Kong
lv: Honkonga

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
lv: Ķīnas Tautas republikas Honkongas īpašais administratīvais rajons

en: Hungary
lv: Ungārija

en: Iceland
lv: Islande

en: Independent State of Samoa
lv: Samoas Neatkarīgā Valsts

en: India
lv: Indija

en: Indonesia
lv: Indonēzija

en: Iran, Islamic Republic of
lv: Irāna

en: Iraq
lv: Irāka

en: Ireland
lv: Īrija

en: Islamic Republic of Afghanistan
lv: Afganistānas Islama Republika

en: Islamic Republic of Iran
lv: Irānas Islama Republika

en: Islamic Republic of Mauritania
lv: Muritānijas Islama Republika

en: Islamic Republic of Pakistan
lv: Pakistānas Islama Republika

en: Isle of Man
lv: Mana sala

en: Israel
lv: Izraēla

en: Italian Republic
lv: Itālijas Republika

en: Italy
lv: Itālija

en: Jamaica
lv:  Jamaika

en: Japan
lv: Japāna

en: Jersey
lv: Džersija

en: Johnston Island
lv: Džonstona sala

en: Jordan
lv: Jordānija

en: Kazakhstan
lv:  Kazahstāna

en: Kenya
lv: Kenija

en: Kingdom of Bahrain
lv: Bahreinas Karaliste

en: Kingdom of Belgium
lv: Beļģijas Karaliste

en: Kingdom of Bhutan
lv: Butānas Karaliste

en: Kingdom of Cambodia
lv: Kombodžas Karaliste

en: Kingdom of Denmark
lv: Dānijas Karaliste

en: Kingdom of Lesotho
lv: Lesoto Karaliste

en: Kingdom of Morocco
lv: Marokas Karaliste

en: Kingdom of Norway
lv: Norvēģijas Karaliste

en: Kingdom of Saudi Arabia
lv: Saūfas Arābijas Karaliste

en: Kingdom of Spain
lv: Spānijas Karaliste

en: Kingdom of Swaziland
lv: Svazilendas karaliste

en: Kingdom of Sweden
lv: Zviedrijas Karaliste

en: Kingdom of Thailand
lv: Taizemes Karaliste

en: Kingdom of Tonga
lv: Tongas Karaliste

en: Kingdom of the Netherlands
lv: Nīderlandes Karaliste

en: Korea, Democratic People's Republic of
lv: Ziemeļkoreja

en: Korea, Republic of
lv: Dienvidkoreja

en: Kuwait
lv: Kuveita

en: Kyrgyz Republic
lv: Kirgīzu Republika

en: Kyrgyzstan
lv: Kirgizstāna

en: Lao People's Democratic Republic
lv: Lao

en: Latvia
lv: Latvija

en: Lebanese Republic
lv: Libānas Republika

en: Lebanon
lv: Libāna

en: Lesotho
lv: Lesoto

en: Liberia
lv: Libērija

en: Libya
lv: Lībija

en: Libyan Arab Jamahiriya
lv: Līvija

en: Liechtenstein
lv: Lihtenšteina

en: Lithuania
lv: Lietuva

en: Luxembourg
lv: Luksemburga

en: Macao
lv:  Makao

en: Macao Special Administrative Region of China
lv: Ķīnas Tautas Republikas Makao Speciālais Administratīvais Reģions

en: Macedonia, Republic of
lv: Makedonija

en: Madagascar
lv: Madagaskāra

en: Malawi
lv: Malāvija

en: Malaysia
lv: Malaizija

en: Maldives
lv: Madīvas

en: Marshall Islands
lv: Māršala salas

en: Martinique
lv: Martinika

en: Mauritania
lv: Mauritānija

en: Mauritius
lv: Maurīcija

en: Mayotte
lv: Majota

en: Mexico
lv: Meksika

en: Micronesia, Federated States of
lv: Mikronezija

en: Midway Islands
lv: Midveja sala

en: Moldova, Republic of
lv: Moldova, Republika

en: Monaco
lv: Monāko

en: Mongolia
lv: Mongolija

en: Montserrat
lv: Montserrata

en: Morocco
lv: Maroka

en: Mozambique
lv: Mozambika

en: Myanmar
lv: Mjanma

en: Namibia
lv: Namībija

en: Nepal
lv: Nepāla

en: Netherlands
lv: Nīderlande

en: Netherlands Antilles
lv: Antiļas

en: Neutral Zone
lv: Neitrāla zona

en: New Caledonia
lv: Jaunkaledonija

en: New Hebrides
lv: Jaunie Hibrīdi

en: New Zealand
lv: Jaunzēlande

en: Nicaragua
lv: Nikaragva

en: Niger
lv: Nigēra

en: Nigeria
lv: Nigērija

en: Norfolk Island
lv: Norfolka sala

en: Northern Mariana Islands
lv: Ziemeļu Marianas salas

en: Norway
lv: Norvēģija

en: Occupied Palestinian Territory
lv: Okupētas Palestīnas Teritorijas

en: Oman
lv: Omāna

en: Pacific Islands (trust territory)
lv: Klusā salas

en: Pakistan
lv: Pakistāna

en: Palestinian Territory, Occupied
lv: Palestīnas teritorijas, okupētās

en: Panama Canal Zone
lv: Panamas Centrālā Zona

en: Panama, Republic of
lv: Panama

en: Papua New Guinea
lv: Papua-Jaungvineja

en: Paraguay
lv: Paragvaja

en: People's Democratic Republic of Algeria
lv: Alžīrijas Tautas Demokrātiskā Republika

en: People's Republic of Bangladesh
lv: Bangladešas Tautas Republika

en: People's Republic of China
lv: Ķīnas Tautas Republika

en: Philippines
lv: Filipīnas

en: Pitcairn
lv: Pitkērna

en: Plurinational State of Bolivia
lv: Daudzvalstu valsts Bolīvija

en: Poland
lv: Polija

en: Portugal
lv: Portugāle

en: Portuguese Republic
lv: Portugāles Republika

en: Principality of Andorra
lv: Andoras Firstiste

en: Principality of Liechtenstein
lv: Lihtenšteinas  Hercogiste

en: Principality of Monaco
lv: Monāko Hercogiste

en: Puerto Rico
lv: Porto Riko

en: Qatar
lv: Katara

en: Republic of Albania
lv: Albānijas republika

en: Republic of Angola
lv: Angolas Republika

en: Republic of Armenia
lv: Armēnijas Republika

en: Republic of Austria
lv: Austrijas Republika

en: Republic of Azerbaijan
lv: Azerbaidžānas Republika

en: Republic of Belarus
lv: Baltkrievijas Republika

en: Republic of Benin
lv: Beninas Republika

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
lv: Bosnijas Hercogbinas Republika

en: Republic of Botswana
lv: Botsvānas Republika

en: Republic of Bulgaria
lv: Bulgārijas Republika

en: Republic of Burundi
lv: Burundi Republika

en: Republic of Cameroon
lv: Kamerūnas Republika

en: Republic of Cape Verde
lv: Kaboverdes Republika

en: Republic of Chad
lv: Čadas Republika

en: Republic of Chile
lv: Čīles Republika

en: Republic of Colombia
lv: Kolumbijas Republika

en: Republic of Costa Rica
lv: Kosta Rikas Republika

en: Republic of Croatia
lv: Horvātijas Republika

en: Republic of Cuba
lv: Kubas Republika

en: Republic of Cyprus
lv: Kipras Republika

en: Republic of Côte d'Ivoire
lv: Ziloņkaula krasta Republika

en: Republic of Djibouti
lv: Džibutijas Republika

en: Republic of Ecuador
lv: Ekvadora Republika

en: Republic of El Salvador
lv: Salvadoras Republika

en: Republic of Equatorial Guinea
lv: Ekvatoriālā Gvinejas Republika

en: Republic of Estonia
lv: Igaunijas Republika

en: Republic of Finland
lv: Somijas Republika

en: Republic of Ghana
lv: Ganas Republika

en: Republic of Guatemala
lv: Guatemalas Republika

en: Republic of Guinea
lv: Gvinejas Republika

en: Republic of Guinea-Bissau
lv: Gvinejas-Bisavas Republika

en: Republic of Guyana
lv: Gajānas Republika

en: Republic of Haiti
lv: Gaiti Republika

en: Republic of Honduras
lv: Hondurasas Republika

en: Republic of Hungary
lv: Ungārijas Republika

en: Republic of Iceland
lv: Islandes Republika

en: Republic of India
lv: Indijas Republika

en: Republic of Indonesia
lv: Indonēzijas Republika

en: Republic of Iraq
lv: Irakas Republika

en: Republic of Kazakhstan
lv: Kazahstānas Republika

en: Republic of Kenya
lv: Kenijas Republika

en: Republic of Kiribati
lv: Kiribati Republika

en: Republic of Latvia
lv: Latvijas Republika

en: Republic of Liberia
lv: Libērijas Karaliste

en: Republic of Lithuania
lv: Lietuvas Republika

en: Republic of Madagascar
lv: Madagaskāras Republika

en: Republic of Malawi
lv: Malāvijas Republika

en: Republic of Maldives
lv: Madīvas Republika

en: Republic of Mali
lv: Mali Republika

en: Republic of Malta
lv: Maltas Republika

en: Republic of Mauritius
lv: Maurīcijas Republika

en: Republic of Moldova
lv: Moldovas Republika

en: Republic of Mozambique
lv: Mozambikas Republika

en: Republic of Namibia
lv: Namībijas Republika

en: Republic of Nauru
lv: Nauru Republika

en: Republic of Nicaragua
lv: Nikaragvas Republika

en: Republic of Palau
lv: Palau Republika

en: Republic of Panama
lv: Panamas Republika

en: Republic of Paraguay
lv: Paragvajas Republika

en: Republic of Peru
lv: Peru Republika

en: Republic of Poland
lv: Polijas Republika

en: Republic of San Marino
lv: Sanmarīno Republika

en: Republic of Senegal
lv: Senegālas Republika

en: Republic of Serbia
lv: Serbijas Republika

en: Republic of Seychelles
lv: Seišelas Republika

en: Republic of Sierra Leone
lv: Sjerraleonas Republika

en: Republic of Singapore
lv: Singapūras Republika

en: Republic of Slovenia
lv: Slovēnijas Republika

en: Republic of South Africa
lv: Dienvidāfrikas Republika

en: Republic of Suriname
lv: Surinamas Republika

en: Republic of Tajikistan
lv: Tadžikistānas Republika

en: Republic of Trinidad and Tobago
lv: Trinidādas un Tobāgo Karaliste

en: Republic of Tunisia
lv: Tunisijas Republika

en: Republic of Turkey
lv: Turcijas Republika

en: Republic of Uganda
lv: Ugandas Republika

en: Republic of Uzbekistan
lv: Uzbekistānas Republika

en: Republic of Vanuatu
lv: Vanuatu Republika

en: Republic of Yemen
lv: Jemenas Republika

en: Republic of Zambia
lv: Zambijas Republika

en: Republic of Zimbabwe
lv: Zimbabes Republika

en: Republic of the Congo
lv: Kongo Republika

en: Republic of the Gambia
lv: Gambijas Republika

en: Republic of the Marshall Islands
lv: Māršala salu Republika

en: Republic of the Niger
lv: Nigēras Republika

en: Republic of the Philippines
lv: Filipīnu Republika

en: Republic of the Sudan
lv: Sudānas Republika

en: Reunion
lv: Reinjona

en: Romania
lv: Rumānija

en: Romania, Socialist Republic of
lv: Rumānija

en: Russian Federation
lv: Krievijas Federācija

en: Rwanda
lv: Ruanda

en: Rwandese Republic
lv: Ruandas Republika

en: Saint Barthélemy
lv: Senbartelmī

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
lv: Svētās Helēnas sala, Debesbraukšanas sala, Tristana da Kuņas salas

en: Saint Kitts and Nevis
lv: Sentkitsa un Nevisa

en: Saint Lucia
lv: Sentlūsija

en: Saint Martin (French part)
lv: Senmartēna

en: Saint Pierre and Miquelon
lv: Senpjēra un Mikelona

en: Saint Vincent and the Grenadines
lv: Sentvinsenta un Grenadīnas

en: San Marino
lv: Sanmarīno

en: Sao Tome and Principe
lv: Santome un Prinsipi

en: Saudi Arabia
lv: Saūda Arābija

en: Senegal
lv: Senegāla

en: Serbia
lv: Serbija

en: Serbia and Montenegro
lv: Serbija un Montenegro

en: Seychelles
lv: Seišelu salas

en: Sierra Leone
lv: Sjerraleone

en: Sikkim
lv: Sikima

en: Singapore
lv: Singapūra

en: Slovak Republic
lv: Slovākijas Republika

en: Slovakia
lv: Slovākija

en: Slovenia
lv: Slovēnija

en: Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya
lv: Lielā Sociālistiskā Tautas Arābu Lībijas Džamahīrija

en: Socialist Republic of Viet Nam
lv: Vjetnamas Sociālistiskā Republika

en: Solomon Islands
lv: Zālamana salas

en: Somali Republic
lv: Somālijas Republika

en: Somalia
lv: Somālija

en: South Africa
lv: Dienvidāfrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
lv: Dienviddžordžija un Dienvidsendviču salas

en: Southern Rhodesia
lv: Dienvidu Rodesija

en: Spain
lv: Spānija

en: Spanish Sahara
lv: Spāņu Sahāra

en: Sri Lanka
lv: Šrilanka

en: St. Kitts-Nevis-Anguilla
lv: Svētās Kitta-Nevisa-Anguila

en: State of Israel
lv: Izraēlas Valsts

en: State of Kuwait
lv: Kuveitas Valsts

en: State of Qatar
lv: Kataras Valsts

en: Sudan
lv: Sudāna

en: Sultanate of Oman
lv: Omānas Sultanāts

en: Suriname
lv: Surinama

en: Svalbard and Jan Mayen
lv: Svalbāra un Jana Majena sala

en: Swaziland
lv: Svazilenda

en: Sweden
lv: Zviedrija

en: Swiss Confederation
lv: Šveices Konfederācija

en: Switzerland
lv: Šveice

en: Syrian Arab Republic
lv: Sīrija

en: Taiwan
lv: Taivāna

en: Taiwan, Province of China
lv: Ķīnas Tautas Republikas Taivānas Province

en: Tajikistan
lv: Tadžikistāna

en: Tanzania, United Republic of
lv: Tanzānija

en: Thailand
lv: Taizeme

en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
lv: Bijusī Dienvidslāvijas Republika Maķedonija

en: Timor-Leste
lv: Austrumtimora

en: Togolese Republic
lv: Togo Republika

en: Trinidad and Tobago
lv: Trinidāda un Tobāgo

en: Tunisia
lv: Tunisija

en: Turkey
lv: Turcija

en: Turkmenistan
lv: Turkmenistāna

en: Turks and Caicos Islands
lv: Tērksas un Kaikosas salas

en: US Miscellaneous Pacific Islands
lv: Dažādās ASV klusā salas

en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
lv: PSRS, Padomju Sociālistisko Republiku Savienība

en: Ukraine
lv: Ukraina

en: Union of the Comoros
lv: Komoru Apvienība

en: United Arab Emirates
lv: Apvienotie arābu emirāti

en: United Kingdom
lv: Lielbritānija

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
lv: Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotā Karaliste

en: United Mexican States
lv: Meksikas Savienotās Valstis

en: United Republic of Tanzania
lv: Tanzānijas Apvienotā Republika

en: United States
lv: ASV

en: United States Minor Outlying Islands
lv: ASV Mazās Aizjūras Salas

en: United States of America
lv: Amerikas Savienotās Valstis

en: Upper Volta, Republic of
lv: Augšējā Volta

en: Uruguay
lv: Urugvaja

en: Uzbekistan
lv: Uzbekistāna

en: Vatican City State (Holy See)
lv: Vatikāna

en: Venezuela
lv: Venecuēla

en: Venezuela, Bolivarian republic of
lv: Venecuēla

en: Viet Nam
lv: Vjetnama

en: Viet-Nam, Democratic Republic of
lv: Vjetnama

en: Virgin Islands of the United States
lv: Amerikas Savienoto Valstu Virdžīnu salas

en: Virgin Islands, British
lv: Virdžīnu salas, Britu

en: Virgin Islands, U.S.
lv: Virdžīnu salas, ASV

en: Wake Island
lv: Veika salas

en: Wallis and Futuna
lv: Volisa un Futuna

en: Western Sahara
lv: Rietumsahāra

en: Yemen
lv: Jemena

en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
lv: Jemenas Tautas Demokrātiskā Republika

en: Yemen, Yemen Arab Republic
lv: Jemenas Arābu Republika

en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
lv: Dienvidslāvijas Sociālistiska Federatīvā Republika

en: Zaire, Republic of
lv: Zaire

en: Zambia
lv: Zambija

en: Zimbabwe
lv: Zimbabe

en: Åland Islands
lv: Ālandu salas
