iso_3166 - en to th translation catalogue (455 entries)

en: Afghanistan
th: อัฟกานิสถาน

en: Albania
th: แอลเบเนีย

en: Algeria
th: แอลจีเรีย

en: American Samoa
th: อเมริกันซามัว

en: Andorra
th: อันดอร์รา

en: Angola
th: แองโกลา

en: Anguilla
th: แองกวิลลา

en: Antarctica
th: แอนตาร์กติกา

en: Antigua and Barbuda
th: แอนติกาและบาร์บูดา

en: Arab Republic of Egypt
th: สาธารณรัฐอาหรับอียิปต์

en: Argentina
th: อาร์เจนตินา

en: Argentine Republic
th: สาธารณรัฐอาร์เจนตินา

en: Armenia
th: อาร์เมเนีย

en: Aruba
th: อารูบา

en: Australia
th: ออสเตรเลีย

en: Austria
th: ออสเตรีย

en: Azerbaijan
th: อาเซอร์ไบจาน

en: Bahamas
th: บาฮามาส

en: Bahrain
th: บาห์เรน

en: Bangladesh
th: บังกลาเทศ

en: Barbados
th: บาร์เบโดส

en: Belarus
th: เบลารุส

en: Belgium
th: เบลเยียม

en: Belize
th: เบลีซ

en: Benin
th: เบนิน

en: Bermuda
th: เบอร์มิวดา

en: Bhutan
th: ภูฏาน

en: Bolivarian Republic of Venezuela
th: สาธารณรัฐโบลีวาร์แห่งเวเนซุเอลา

en: Bolivia
th: โบลิเวีย

en: Bolivia, Plurinational State of
th: โบลิเวีย, รัฐพหุชาติ

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
th: บอแนร์, เซนต์ยูสเตเชียส และ เซบา

en: Bosnia and Herzegovina
th: บอสเนียและเฮอร์เซโกวีนา

en: Botswana
th: บอตสวานา

en: Bouvet Island
th: เกาะบูเวต์

en: Brazil
th: บราซิล

en: British Antarctic Territory
th: บริติชแอนตาร์กติกเทร์ริทอรี

en: British Indian Ocean Territory
th: บริติชอินเดียนโอเชียนเทร์ริทอรี

en: British Virgin Islands
th: หมู่เกาะบริติชเวอร์จิน

en: Brunei Darussalam
th: บรูไนดารุสซาลาม

en: Bulgaria
th: บัลแกเรีย

en: Burkina Faso
th: บูร์กินาฟาโซ

en: Burma, Socialist Republic of the Union of
th: พม่า, สาธารณรัฐสังคมนิยมแห่งสหภาพ

en: Burundi
th: บุรุนดี

en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
th: เบโลรัสเซีย, สาธารณรัฐสังคมนิยมโซเวียต

en: Cambodia
th: กัมพูชา

en: Cameroon
th: แคเมอรูน

en: Canada
th: แคนาดา

en: Canton and Enderbury Islands
th: หมู่เกาะแคนตันและเอนเดอร์เบอรี

en: Cape Verde
th: เคปเวิร์ด

en: Cayman Islands
th: หมู่เกาะเคย์แมน

en: Central African Republic
th: สาธารณรัฐแอฟริกากลาง

en: Chad
th: ชาด

en: Chile
th: ชิลี

en: China
th: จีน

en: Christmas Island
th: เกาะคริสต์มาส

en: Cocos (Keeling) Islands
th: หมู่เกาะโคโคส (คีลิง)

en: Colombia
th: โคลอมเบีย

en: Commonwealth of Dominica
th: เครือรัฐโดมินิกา

en: Commonwealth of the Bahamas
th: เครือรัฐบาฮามาส

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
th: เครือรัฐหมู่เกาะนอร์เทิร์นมาเรียนา

en: Comoros
th: คอโมโรส

en: Congo
th: คองโก

en: Congo, The Democratic Republic of the
th: คองโก, สาธารณรัฐประชาธิปไตย

en: Cook Islands
th: หมู่เกาะคุก

en: Costa Rica
th: คอสตาริกา

en: Croatia
th: โครเอเชีย

en: Cuba
th: คิวบา

en: Curaçao
th: คิวราเซา

en: Cyprus
th: ไซปรัส

en: Czech Republic
th: สาธารณรัฐเช็ก

en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
th: เชโกสโลวะเกีย, สาธารณรัฐสังคมนิยม

en: Côte d'Ivoire
th: โกตดิวัวร์

en: Dahomey
th: ดาโฮเมย์

en: Democratic People's Republic of Korea
th: สาธารณรัฐประชาธิปไตยประชาชนเกาหลี

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
th: สาธารณรัฐประชาธิปไตยเซาตูเมและปรินซิปี

en: Democratic Republic of Timor-Leste
th: สาธารณรัฐประชาธิปไตยติมอร์-เลสเต

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
th: สาธารณรัฐสังคมนิยมประชาธิปไตยศรีลังกา

en: Denmark
th: เดนมาร์ก

en: Djibouti
th: จิบูตี

en: Dominica
th: โดมินิกา

en: Dominican Republic
th: สาธารณรัฐโดมินิกัน

en: Dronning Maud Land
th: ดรอนนิงมอดแลนด์

en: East Timor
th: ติมอร์ตะวันออก

en: Eastern Republic of Uruguay
th: สาธารณรัฐบูรพาอุรุกวัย

en: Ecuador
th: เอกวาดอร์

en: Egypt
th: อียิปต์

en: El Salvador
th: เอลซัลวาดอร์

en: Equatorial Guinea
th: อิเควทอเรียลกินี

en: Eritrea
th: เอริเทรีย

en: Estonia
th: เอสโตเนีย

en: Ethiopia
th: เอธิโอเปีย

en: Falkland Islands (Malvinas)
th: หมู่เกาะฟอล์กแลนด์ (มาลบีนาส)

en: Faroe Islands
th: หมู่เกาะแฟโร

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
th: สหพันธ์สาธารณรัฐประชาธิปไตยเอธิโอเปีย

en: Federal Democratic Republic of Nepal
th: สหพันธ์สาธารณรัฐประชาธิปไตยเนปาล

en: Federal Republic of Germany
th: สหพันธ์สาธารณรัฐเยอรมนี

en: Federal Republic of Nigeria
th: สหพันธ์สาธารณรัฐไนจีเรีย

en: Federated States of Micronesia
th: สหพันธรัฐไมโครนีเซีย

en: Federative Republic of Brazil
th: สหพันธ์สาธารณรัฐบราซิล

en: Fiji
th: ฟิจิ

en: Finland
th: ฟินแลนด์

en: France
th: ฝรั่งเศส

en: France, Metropolitan
th: ฝรั่งเศสภาคพื้นทวีปยุโรป

en: French Afars and Issas
th: อัฟฟาและอิสซาของฝรั่งเศส

en: French Guiana
th: เฟรนช์เกียนา

en: French Polynesia
th: เฟรนช์โปลินีเซีย

en: French Republic
th: สาธารณรัฐฝรั่งเศส

en: French Southern Territories
th: เฟรนช์เซาเทิร์นเทร์ริทอรีส์

en: French Southern and Antarctic Territories
th: เฟรนช์เซาเทิร์นและแอนตาร์กติกเทร์ริทอรีส์

en: Gabon
th: กาบอง

en: Gabonese Republic
th: สาธารณรัฐกาบอง

en: Gambia
th: แกมเบีย

en: Georgia
th: จอร์เจีย

en: German Democratic Republic
th: เยอรมัน, สาธารณรัฐประชาธิปไตย

en: Germany
th: เยอรมนี

en: Germany, Federal Republic of
th: เยอรมนี, สหพันธ์สาธารณรัฐ

en: Ghana
th: กานา

en: Gibraltar
th: ยิบรอลตาร์

en: Gilbert and Ellice Islands
th: หมู่เกาะกิลเบิร์ตและเอลลิซ

en: Grand Duchy of Luxembourg
th: ราชรัฐลักเซมเบิร์ก

en: Greece
th: กรีซ

en: Greenland
th: กรีนแลนด์

en: Grenada
th: เกรนาดา

en: Guadeloupe
th: กวาเดอลูป

en: Guam
th: กวม

en: Guatemala
th: กัวเตมาลา

en: Guernsey
th: เกิร์นซีย์

en: Guinea
th: กินี

en: Guinea-Bissau
th: กินีบิสเซา

en: Guyana
th: กายอานา

en: Haiti
th: เฮติ

en: Hashemite Kingdom of Jordan
th: ราชอาณาจักรฮัชไมต์จอร์แดน

en: Heard Island and McDonald Islands
th: เกาะเฮิร์ดและหมู่เกาะแมกดอนัลด์

en: Hellenic Republic
th: สาธารณรัฐเฮลเลนิก

en: Holy See (Vatican City State)
th: นครรัฐวาติกัน

en: Honduras
th: ฮอนดูรัส

en: Hong Kong
th: ฮ่องกง

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
th: เขตปกครองพิเศษฮ่องกงของจีน

en: Hungary
th: ฮังการี

en: Iceland
th: ไอซ์แลนด์

en: Independent State of Samoa
th: รัฐเอกราชซามัว

en: India
th: อินเดีย

en: Indonesia
th: อินโดนีเซีย

en: Iran, Islamic Republic of
th: อิหร่าน, สาธารณรัฐอิสลาม

en: Iraq
th: อิรัก

en: Ireland
th: ไอร์แลนด์

en: Islamic Republic of Afghanistan
th: สาธารณรัฐอิสลามอัฟกานิสถาน

en: Islamic Republic of Iran
th: สาธารณรัฐอิสลามอิหร่าน

en: Islamic Republic of Mauritania
th: สาธารณรัฐอิสลามมอริเตเนีย

en: Islamic Republic of Pakistan
th: สาธารณรัฐอิสลามปากีสถาน

en: Isle of Man
th: เกาะแมน

en: Israel
th: อิสราเอล

en: Italian Republic
th: สาธารณรัฐอิตาลี

en: Italy
th: อิตาลี

en: Jamaica
th: จาเมกา

en: Japan
th: ญี่ปุ่น

en: Jersey
th: เจอร์ซีย์

en: Johnston Island
th: เกาะจอห์นสตัน

en: Jordan
th: จอร์แดน

en: Kazakhstan
th: คาซัคสถาน

en: Kenya
th: เคนยา

en: Kingdom of Bahrain
th: ราชอาณาจักรบาห์เรน

en: Kingdom of Belgium
th: ราชอาณาจักรเบลเยียม

en: Kingdom of Bhutan
th: ราชอาณาจักรภูฏาน

en: Kingdom of Cambodia
th: ราชอาณาจักรกัมพูชา

en: Kingdom of Denmark
th: ราชอาณาจักรเดนมาร์ก

en: Kingdom of Lesotho
th: ราชอาณาจักรเลโซโท

en: Kingdom of Morocco
th: ราชอาณาจักรโมร็อกโก

en: Kingdom of Norway
th: ราชอาณาจักรนอร์เวย์

en: Kingdom of Saudi Arabia
th: ราชอาณาจักรซาอุดีอาระเบีย

en: Kingdom of Spain
th: ราชอาณาจักรสเปน

en: Kingdom of Swaziland
th: ราชอาณาจักรสวาซิแลนด์

en: Kingdom of Sweden
th: ราชอาณาจักรสวีเดน

en: Kingdom of Thailand
th: ราชอาณาจักรไทย

en: Kingdom of Tonga
th: ราชอาณาจักรตองกา

en: Kingdom of the Netherlands
th: ราชอาณาจักรเนเธอร์แลนด์

en: Kiribati
th: คิริบาตี

en: Korea, Democratic People's Republic of
th: เกาหลีเหนือ

en: Korea, Republic of
th: เกาหลีใต้

en: Kuwait
th: คูเวต

en: Kyrgyz Republic
th: สาธารณรัฐคีร์กีซ

en: Kyrgyzstan
th: คีร์กีซสถาน

en: Lao People's Democratic Republic
th: สาธารณรัฐประชาธิปไตยประชาชนลาว

en: Latvia
th: ลัตเวีย

en: Lebanese Republic
th: สาธารณรัฐเลบานอน

en: Lebanon
th: เลบานอน

en: Lesotho
th: เลโซโท

en: Liberia
th: ไลบีเรีย

en: Libya
th: ลิเบีย

en: Libyan Arab Jamahiriya
th: ลิเบีย

en: Liechtenstein
th: ลิกเตนสไตน์

en: Lithuania
th: ลิทัวเนีย

en: Luxembourg
th: ลักเซมเบิร์ก

en: Macao
th: มาเก๊า

en: Macao Special Administrative Region of China
th: เขตปกครองพิเศษมาเก๊าของจีน

en: Macedonia, Republic of
th: มาร์ซิโดเนีย, สาธารณรัฐ

en: Madagascar
th: มาดากัสการ์

en: Malawi
th: มาลาวี

en: Malaysia
th: มาเลเซีย

en: Maldives
th: มัลดีฟส์

en: Mali
th: มาลี

en: Malta
th: มอลตา

en: Marshall Islands
th: หมู่เกาะมาร์แชลล์

en: Martinique
th: มาร์ตินีก

en: Mauritania
th: มอริเตเนีย

en: Mauritius
th: มอริเชียส

en: Mayotte
th: มายอต

en: Mexico
th: เม็กซิโก

en: Micronesia, Federated States of
th: ไมโครนีเซีย

en: Midway Islands
th: หมู่เกาะมิดเวย์

en: Moldova
th: มอลโดวา

en: Moldova, Republic of
th: มอลโดวา, สาธารณรัฐ

en: Monaco
th: โมนาโก

en: Mongolia
th: มองโกเลีย

en: Montenegro
th: มอนเตเนโกร

en: Montserrat
th: มอนต์เซอร์รัต

en: Morocco
th: โมร็อกโก

en: Mozambique
th: โมซัมบิก

en: Myanmar
th: พม่า

en: Namibia
th: นามิเบีย

en: Nauru
th: นาอูรู

en: Nepal
th: เนปาล

en: Netherlands
th: เนเธอร์แลนด์

en: Netherlands Antilles
th: เนเธอร์แลนด์แอนทิลลิส

en: Neutral Zone
th: เขตเป็นกลาง

en: New Caledonia
th: นิวแคลิโดเนีย

en: New Hebrides
th: นิวเฮบริดส์

en: New Zealand
th: นิวซีแลนด์

en: Nicaragua
th: นิการากัว

en: Niger
th: ไนเจอร์

en: Nigeria
th: ไนจีเรีย

en: Niue
th: นีอูเอ

en: Norfolk Island
th: เกาะนอร์ฟอล์ก

en: Northern Mariana Islands
th: หมู่เกาะนอร์เทิร์นมาเรียนา

en: Norway
th: นอร์เวย์

en: Occupied Palestinian Territory
th: ดินแดนยึดครองปาเลสไตน์

en: Oman
th: โอมาน

en: Pacific Islands (trust territory)
th: หมู่เกาะแปซิฟิก (ทรัสต์เทร์ริทอรี)

en: Pakistan
th: ปากีสถาน

en: Palau
th: ปาเลา

en: Palestinian Territory, Occupied
th: ปาเลสไตน์, ดินแดนยึดครอง

en: Panama
th: ปานามา

en: Panama Canal Zone
th: เขตคลองปานามา

en: Panama, Republic of
th: ปานามา, สาธารณรัฐ

en: Papua New Guinea
th: ปาปัวนิวกินี

en: Paraguay
th: ปารากวัย

en: People's Democratic Republic of Algeria
th: สาธารณรัฐประชาธิปไตยประชาชนแอลจีเรีย

en: People's Republic of Bangladesh
th: สาธารณรัฐประชาชนบังกลาเทศ

en: People's Republic of China
th: สาธารณรัฐประชาชนจีน

en: Peru
th: เปรู

en: Philippines
th: ฟิลิปปินส์

en: Pitcairn
th: พิตแคร์น

en: Plurinational State of Bolivia
th: รัฐพหุชาติโบลิเวีย

en: Poland
th: โปแลนด์

en: Portugal
th: โปรตุเกส

en: Portuguese Republic
th: สาธารณรัฐโปรตุเกส

en: Principality of Andorra
th: ราชรัฐอันดอร์รา

en: Principality of Liechtenstein
th: ราชรัฐลิกเตนสไตน์

en: Principality of Monaco
th: ราชรัฐโมนาโก

en: Puerto Rico
th: เปอร์โตริโก

en: Qatar
th: กาตาร์

en: Republic of Albania
th: สาธารณรัฐแอลเบเนีย

en: Republic of Angola
th: สาธารณรัฐแองโกลา

en: Republic of Armenia
th: สาธารณรัฐอาร์เมเนีย

en: Republic of Austria
th: สาธารณรัฐออสเตรีย

en: Republic of Azerbaijan
th: สาธารณรัฐอาเซอร์ไบจาน

en: Republic of Belarus
th: สาธารณรัฐเบลารุส

en: Republic of Benin
th: สาธารณรัฐเบนิน

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
th: สาธารณรัฐบอสเนียและเฮอร์เซโกวีนา

en: Republic of Botswana
th: สาธารณรัฐบอตสวานา

en: Republic of Bulgaria
th: สาธารณรัฐบัลแกเรีย

en: Republic of Burundi
th: สาธารณรัฐบุรุนดี

en: Republic of Cameroon
th: สาธารณรัฐแคเมอรูน

en: Republic of Cape Verde
th: สาธารณรัฐเคปเวิร์ด

en: Republic of Chad
th: สาธารณรัฐชาด

en: Republic of Chile
th: สาธารณรัฐชิลี

en: Republic of Colombia
th: สาธารณรัฐโคลอมเบีย

en: Republic of Costa Rica
th: สาธารณรัฐคอสตาริกา

en: Republic of Croatia
th: สาธารณรัฐโครเอเชีย

en: Republic of Cuba
th: สาธารณรัฐคิวบา

en: Republic of Cyprus
th: สาธารณรัฐไซปรัส

en: Republic of Côte d'Ivoire
th: สาธารณรัฐโกตดิวัวร์

en: Republic of Djibouti
th: สาธารณรัฐจิบูตี

en: Republic of Ecuador
th: สาธารณรัฐเอกวาดอร์

en: Republic of El Salvador
th: สาธารณรัฐเอลซัลวาดอร์

en: Republic of Equatorial Guinea
th: สาธารณรัฐอิเควทอเรียลกินี

en: Republic of Estonia
th: สาธารณรัฐเอสโตเนีย

en: Republic of Fiji
th: สาธารณรัฐฟิจิ

en: Republic of Finland
th: สาธารณรัฐฟินแลนด์

en: Republic of Ghana
th: สาธารณรัฐกานา

en: Republic of Guatemala
th: สาธารณรัฐกัวเตมาลา

en: Republic of Guinea
th: สาธารณรัฐกินี

en: Republic of Guinea-Bissau
th: สาธารณรัฐกินีบิสเซา

en: Republic of Guyana
th: สาธารณรัฐสหกรณ์กายอานา

en: Republic of Haiti
th: สาธารณรัฐเฮติ

en: Republic of Honduras
th: สาธารณรัฐฮอนดูรัส

en: Republic of Hungary
th: สาธารณรัฐฮังการี

en: Republic of Iceland
th: สาธารณรัฐไอซ์แลนด์

en: Republic of India
th: สาธารณรัฐอินเดีย

en: Republic of Indonesia
th: สาธารณรัฐอินโดนีเซีย

en: Republic of Iraq
th: สาธารณรัฐอิรัก

en: Republic of Kazakhstan
th: สาธารณรัฐคาซัคสถาน

en: Republic of Kenya
th: สาธารณรัฐเคนยา

en: Republic of Kiribati
th: สาธารณรัฐคิริบาตี

en: Republic of Latvia
th: สาธารณรัฐลัตเวีย

en: Republic of Liberia
th: สาธารณรัฐไลบีเรีย

en: Republic of Lithuania
th: สาธารณรัฐลิทัวเนีย

en: Republic of Madagascar
th: สาธารณรัฐมาดากัสการ์

en: Republic of Malawi
th: สาธารณรัฐมาลาวี

en: Republic of Maldives
th: สาธารณรัฐมัลดีฟส์

en: Republic of Mali
th: สาธารณรัฐมาลี

en: Republic of Malta
th: สาธารณรัฐมอลตา

en: Republic of Mauritius
th: สาธารณรัฐมอริเชียส

en: Republic of Moldova
th: สาธารณรัฐมอลโดวา

en: Republic of Mozambique
th: สาธารณรัฐโมซัมบิก

en: Republic of Myanmar
th: สาธารณรัฐพม่า

en: Republic of Namibia
th: สาธารณรัฐนามิเบีย

en: Republic of Nauru
th: สาธารณรัฐนาอูรู

en: Republic of Nicaragua
th: สาธารณรัฐนิการากัว

en: Republic of Palau
th: สาธารณรัฐปาเลา

en: Republic of Panama
th: สาธารณรัฐปานามา

en: Republic of Paraguay
th: สาธารณรัฐปารากวัย

en: Republic of Peru
th: สาธารณรัฐเปรู

en: Republic of Poland
th: สาธารณรัฐโปแลนด์

en: Republic of San Marino
th: สาธารณรัฐซานมารีโน

en: Republic of Senegal
th: สาธารณรัฐเซเนกัล

en: Republic of Serbia
th: สาธารณรัฐเซอร์เบีย

en: Republic of Seychelles
th: สาธารณรัฐเซเชลส์

en: Republic of Sierra Leone
th: สาธารณรัฐเซียร์ราลีโอน

en: Republic of Singapore
th: สาธารณรัฐสิงคโปร์

en: Republic of Slovenia
th: สาธารณรัฐสโลวีเนีย

en: Republic of South Africa
th: สาธารณรัฐแอฟริกาใต้

en: Republic of Suriname
th: สาธารณรัฐซูรินาเม

en: Republic of Tajikistan
th: สาธารณรัฐทาจิกิสถาน

en: Republic of Trinidad and Tobago
th: สาธารณรัฐตรินิแดดและโตเบโก

en: Republic of Tunisia
th: สาธารณรัฐตูนิเซีย

en: Republic of Turkey
th: สาธารณรัฐตุรกี

en: Republic of Uganda
th: สาธารณรัฐยูกันดา

en: Republic of Uzbekistan
th: สาธารณรัฐอุซเบกิสถาน

en: Republic of Vanuatu
th: สาธารณรัฐวานูอาตู

en: Republic of Yemen
th: สาธารณรัฐเยเมน

en: Republic of Zambia
th: สาธารณรัฐแซมเบีย

en: Republic of Zimbabwe
th: สาธารณรัฐซิมบับเว

en: Republic of the Congo
th: สาธารณรัฐคองโก

en: Republic of the Gambia
th: สาธารณรัฐแกมเบีย

en: Republic of the Marshall Islands
th: สาธารณรัฐหมู่เกาะมาร์แชลล์

en: Republic of the Niger
th: สาธารณรัฐไนเจอร์

en: Republic of the Philippines
th: สาธารณรัฐฟิลิปปินส์

en: Republic of the Sudan
th: สาธารณรัฐซูดาน

en: Reunion
th: เรอูนียง

en: Romania
th: โรมาเนีย

en: Romania, Socialist Republic of
th: โรมาเนีย, สาธารณรัฐสังคมนิยม

en: Russian Federation
th: สหพันธรัฐรัสเซีย

en: Rwanda
th: รวันดา

en: Rwandese Republic
th: สาธารณรัฐรวันดา

en: Saint Barthélemy
th: แซงบาร์เตเลอมี

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
th: เซนต์เฮเลนา, แอสเซนชัน และ ทริสแตน ดา คูนญา

en: Saint Kitts and Nevis
th: เซนต์คิตส์และเนวิส

en: Saint Lucia
th: เซนต์ลูเซีย

en: Saint Martin (French part)
th: แซงมาร์แตง (ส่วนของฝรั่งเศส)

en: Saint Pierre and Miquelon
th: แซงปีแยร์และมีเกอลง

en: Saint Vincent and the Grenadines
th: เซนต์วินเซนต์และเกรนาดีนส์

en: Samoa
th: ซามัว

en: San Marino
th: ซานมารีโน

en: Sao Tome and Principe
th: เซาตูเมและปรินซิปี

en: Saudi Arabia
th: ซาอุดีอาระเบีย

en: Senegal
th: เซเนกัล

en: Serbia
th: เซอร์เบีย

en: Serbia and Montenegro
th: เซอร์เบียและมอนเตเนโกร

en: Seychelles
th: เซเชลส์

en: Sierra Leone
th: เซียร์ราลีโอน

en: Sikkim
th: สิกขิม

en: Singapore
th: สิงคโปร์

en: Sint Maarten
th: เซนต์มาร์ติน

en: Sint Maarten (Dutch part)
th: เซนต์มาร์ติน (ส่วนของดัตช์)

en: Slovak Republic
th: สาธารณรัฐสโลวัก

en: Slovakia
th: สโลวะเกีย

en: Slovenia
th: สโลวีเนีย

en: Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya
th: สาธารณรัฐสังคมนิยมประชาชนอาหรับลิเบีย

en: Socialist Republic of Viet Nam
th: สาธารณรัฐสังคมนิยมเวียดนาม

en: Solomon Islands
th: หมู่เกาะโซโลมอน

en: Somali Republic
th: สาธารณรัฐประชาธิปไตยโซมาลี

en: Somalia
th: โซมาเลีย

en: South Africa
th: แอฟริกาใต้

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
th: เกาะเซาท์จอร์เจียและหมู่เกาะเซาท์แซนด์วิช

en: Southern Rhodesia
th: โรดีเซียใต้

en: Spain
th: สเปน

en: Spanish Sahara
th: สแปนิชซาฮารา

en: Sri Lanka
th: ศรีลังกา

en: St. Kitts-Nevis-Anguilla
th: เซนต์คิตส์-เนวิส-แองกวิลลา

en: State of Israel
th: รัฐอิสราเอล

en: State of Kuwait
th: รัฐคูเวต

en: State of Qatar
th: รัฐกาตาร์

en: Sudan
th: ซูดาน

en: Sultanate of Oman
th: รัฐสุลต่านโอมาน

en: Suriname
th: ซูรินาเม

en: Svalbard and Jan Mayen
th: สฟาลบาร์ และ ยานไมเอน

en: Swaziland
th: สวาซิแลนด์

en: Sweden
th: สวีเดน

en: Swiss Confederation
th: สมาพันธรัฐสวิส

en: Switzerland
th: สวิตเซอร์แลนด์

en: Syrian Arab Republic
th: สาธารณรัฐอาหรับซีเรีย

en: Taiwan
th: ไต้หวัน

en: Taiwan, Province of China
th: ไต้หวัน, จังหวัดของจีน

en: Tajikistan
th: ทาจิกิสถาน

en: Tanzania, United Republic of
th: แทนซาเนีย, สหสาธารณรัฐ

en: Thailand
th: ไทย

en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
th: อดีตสาธารณรัฐยูโกสลาฟมาซิโดเนีย

en: Timor-Leste
th: ติมอร์-เลสเต

en: Togo
th: โตโก

en: Togolese Republic
th: สาธารณรัฐโตโก

en: Tokelau
th: โตเกเลา

en: Tonga
th: ตองกา

en: Trinidad and Tobago
th: ตรินิแดดและโตเบโก

en: Tunisia
th: ตูนิเซีย

en: Turkey
th: ตุรกี

en: Turkmenistan
th: เติร์กเมนิสถาน

en: Turks and Caicos Islands
th: หมู่เกาะเติกส์และหมู่เกาะเคคอส

en: Tuvalu
th: ตูวาลู

en: US Miscellaneous Pacific Islands
th: หมู่เกาะแปซิฟิกของอเมริกา

en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
th: USSR, สหพันธ์สาธารณรัฐสังคมนิยมโซเวียต

en: Uganda
th: ยูกันดา

en: Ukraine
th: ยูเครน

en: Union of the Comoros
th: สหภาพคอโมโรส

en: United Arab Emirates
th: สหรัฐอาหรับเอมิเรตส์

en: United Kingdom
th: สหราชอาณาจักร

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
th: สหราชอาณาจักรบริเตนใหญ่และไอร์แลนด์เหนือ

en: United Mexican States
th: สหรัฐเม็กซิโก

en: United Republic of Tanzania
th: สหสาธารณรัฐแทนซาเนีย

en: United States
th: สหรัฐ

en: United States Minor Outlying Islands
th: เกาะเล็กรอบนอกของสหรัฐอเมริกา

en: United States of America
th: สหรัฐอเมริกา

en: Upper Volta, Republic of
th: อัปเปอร์โวลตา, สาธารณรัฐ

en: Uruguay
th: อุรุกวัย

en: Uzbekistan
th: อุซเบกิสถาน

en: Vanuatu
th: วานูอาตู

en: Vatican City State (Holy See)
th: นครรัฐวาติกัน (Holy See)

en: Venezuela
th: เวเนซุเอลา

en: Venezuela, Bolivarian republic of
th: เวเนซุเอลา, สาธารณรัฐโบลีวาร์แห่ง

en: Viet Nam
th: เวียดนาม

en: Viet-Nam, Democratic Republic of
th: เวียดนาม, สาธารณรัฐประชาธิปไตย

en: Virgin Islands of the United States
th: หมู่เกาะเวอร์จินของสหรัฐอเมริกา

en: Virgin Islands, British
th: หมู่เกาะบริติชเวอร์จิน

en: Virgin Islands, U.S.
th: หมู่เกาะเวอร์จินของสหรัฐอเมริกา

en: Wake Island
th: เกาะเวก

en: Wallis and Futuna
th: หมู่เกาะวาลลิสและหมู่เกาะฟุตูนา

en: Western Sahara
th: เวสเทิร์นสะฮารา

en: Yemen
th: เยเมน

en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
th: เยเมน, สาธารณรัฐประชาธิปไตยประชาชน

en: Yemen, Yemen Arab Republic
th: เยเมน, สาธารณรัฐอาหรับ

en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
th: ยูโกสลาเวีย, สหพันธ์สาธารณรัฐสังคมนิยม

en: Zaire, Republic of
th: ซาอีร์, สาธารณรัฐ

en: Zambia
th: แซมเบีย

en: Zimbabwe
th: ซิมบับเว

en: Åland Islands
th: หมู่เกาะโอลันด์
