iso_3166 - en to wa translation catalogue (397 entries)

en: Afghanistan
wa: Afganistan

en: Albania
wa: Albaneye

en: Algeria
wa: Aldjereye

en: American Samoa
wa: Samowa amerikinne

en: Andorra
wa: Andore

en: Anguilla
wa: Anguila

en: Antarctica
wa: Antartike

en: Antigua and Barbuda
wa: Antigua eyet Barbuda

en: Arab Republic of Egypt
wa: Republike Arabe d' Edjipe

en: Argentina
wa: Årdjintene

en: Argentine Republic
wa: Republike Årdjintene

en: Armenia
wa: Årmeneye

en: Aruba
wa: Arouba

en: Australia
wa: Ostraleye

en: Austria
wa: Otriche

en: Azerbaijan
wa: Azerbaydjan

en: Bahrain
wa: Bareyn

en: Barbados
wa: Bårbades

en: Belarus
wa: Belaruss

en: Belgium
wa: Beldjike

en: Bermuda
wa: Bermudes

en: Bhutan
wa: Boutan

en: Bolivarian Republic of Venezuela
wa: Republike Bolivaryinne do Venezwela

en: Bolivia
wa: Boliveye

en: Bosnia and Herzegovina
wa: Bosneye

en: Botswana
wa: Boswana

en: Bouvet Island
wa: Iye Bouvet

en: Brazil
wa: Braezi

en: British Antarctic Territory
wa: Teritweres britanikes d' Antartike

en: British Indian Ocean Territory
wa: Teritweres britanikes di l' Oceyan Indyin

en: British Virgin Islands
wa: Iyes Viedjes Britanikes

en: Brunei Darussalam
wa: Bruney

en: Bulgaria
wa: Bulgåreye

en: Burkina Faso
wa: Bourkina Fasso

en: Burma, Socialist Republic of the Union of
wa: Birmaneye, Republike Socialisse di l' Union del

en: Burundi
wa: Bouroundi

en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
wa: Bielorûsseye, Republike Socialisse Sovietike di

en: Cambodia
wa: Cambodje

en: Cameroon
wa: Camrone

en: Canton and Enderbury Islands
wa: Iyes Canton ey Enderbury

en: Cape Verde
wa: Cap Vert

en: Cayman Islands
wa: Iyes Cayman

en: Central African Republic
wa: Cintrafrike

en: Chad
wa: Tchad

en: Chile
wa: Tchili

en: China
wa: Chine

en: Christmas Island
wa: Iye Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
wa: Iyes Cocos (Keeling)

en: Colombia
wa: Colombeye

en: Commonwealth of Dominica
wa: Cominålté di Dominike

en: Commonwealth of the Bahamas
wa: Cominålté des Bahamas

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
wa: Cominålté des Iyes Marianes Bijhreces

en: Comoros
wa: Comores

en: Congo
wa: Congo-Brazza

en: Congo, The Democratic Republic of the
wa: Congo-Kinshasa, Republike Democratike do Congo

en: Cook Islands
wa: Iyes Cook

en: Croatia
wa: Crowåceye

en: Cyprus
wa: Chipe

en: Czech Republic
wa: Tchekeye

en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
wa: Tchecoslovakeye, Republike Socialisse Tchecoslovake

en: Côte d'Ivoire
wa: Coisse d' Ivwere

en: Democratic People's Republic of Korea
wa: Republike Populaire Democratike di Corêye

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
wa: Republike Democratike di São Tomé et Prince

en: Democratic Republic of Timor-Leste
wa: Republike Democratike do Timor Ess

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
wa: Republike Socialisse Democratike do Sri Lanka

en: Denmark
wa: Daenmåtche

en: Dominica
wa: Dominike

en: Dominican Republic
wa: Republike Dominikinne

en: Dronning Maud Land
wa: Tere di Dronning Maud

en: East Timor
wa: Timor Ess

en: Eastern Republic of Uruguay
wa: Republike Levantrece di l' Ourougway

en: Ecuador
wa: Ecwåteur

en: Egypt
wa: Edjipe

en: Equatorial Guinea
wa: Guinêye Ecwåtoriåle

en: Eritrea
wa: Eritrêye

en: Estonia
wa: Estoneye

en: Ethiopia
wa: Etiopeye

en: Falkland Islands (Malvinas)
wa: Iyes Malouwines

en: Faroe Islands
wa: Iyes Faeroyé

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
wa: Republike Democratike Federåle d' Etiopeye

en: Federal Republic of Germany
wa: Republike Federåle d' Almagne

en: Federal Republic of Nigeria
wa: Republike Federåle do Nidjeria

en: Federated States of Micronesia
wa: Estats Federés di Micronezeye

en: Federative Republic of Brazil
wa: Republike Federative do Braezi

en: Fiji
wa: Fidji

en: Finland
wa: Finlande

en: France, Metropolitan
wa: France, Metropolitinne

en: French Afars and Issas
wa: Afars et Issas Francès

en: French Guiana
wa: Guyane francesse

en: French Polynesia
wa: Polinezeye francesse

en: French Republic
wa: Republike Francesse

en: French Southern Territories
wa: Teritweres francès do sud

en: French Southern and Antarctic Territories
wa: Teritweres francès do sud et d' Antartike

en: Gabonese Republic
wa: Republike Gabonesse

en: Gambia
wa: Gambeye

en: Georgia
wa: Djeyordjeye

en: German Democratic Republic
wa: Almagne Democratike, Republike Democratike Almande

en: Germany
wa: Almagne

en: Germany, Federal Republic of
wa: Almagne, Republike Federåle d'

en: Ghana
wa: Gana

en: Gibraltar
wa: Djibraltar

en: Gilbert and Ellice Islands
wa: Iyes Djilbert ey Ellice

en: Grand Duchy of Luxembourg
wa: Grande Dutcheye do Lussimbork

en: Greece
wa: Grece

en: Greenland
wa: Groenlande

en: Grenada
wa: Grenåde

en: Guadeloupe
wa: Gwadeloupe

en: Guam
wa: Gwam

en: Guatemala
wa: Gwatemala

en: Guinea
wa: Guinêye

en: Guinea-Bissau
wa: Guinêye-Bissaw

en: Haiti
wa: Hayiti

en: Hashemite Kingdom of Jordan
wa: Rweyåme Hashemite di Djordaneye

en: Heard Island and McDonald Islands
wa: Iyeas Heard et McDonald

en: Hellenic Republic
wa: Republike Helenike

en: Holy See (Vatican City State)
wa: Vatican

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
wa: Redjon Administrative Sipeciåle Chinwesse di Hong Kong

en: Hungary
wa: Hongreye

en: Iceland
wa: Izlande

en: Independent State of Samoa
wa: Estat Indepindant di Samowa

en: India
wa: Inde

en: Indonesia
wa: Indonezeye

en: Iran, Islamic Republic of
wa: Iran

en: Iraq
wa: Irak

en: Ireland
wa: Irlande

en: Islamic Republic of Afghanistan
wa: Republike Islamike d' Afganistan

en: Islamic Republic of Iran
wa: Republike Islamike d' Iran

en: Islamic Republic of Mauritania
wa: Republike Islamike di Moritanreye

en: Islamic Republic of Pakistan
wa: Republike Islamike do Pakistan

en: Isle of Man
wa: Iye di Man

en: Israel
wa: Israyel

en: Italian Republic
wa: Republike Itålyinne

en: Italy
wa: Itåleye

en: Jamaica
wa: Djamayike

en: Japan
wa: Djapon

en: Jersey
wa: Djersey

en: Johnston Island
wa: Iye Johnston

en: Jordan
wa: Djordaneye

en: Kazakhstan
wa: Kazaxhtan

en: Kenya
wa: Kenia

en: Kingdom of Bahrain
wa: Rweyåme do Bareyn

en: Kingdom of Belgium
wa: Rweyåme di Beldjike

en: Kingdom of Bhutan
wa: Rweyåme do Boutan

en: Kingdom of Cambodia
wa: Rweyåme do Cambodje

en: Kingdom of Denmark
wa: Rweyåme do Daenmåtche

en: Kingdom of Lesotho
wa: Rweyåme do Lessoto

en: Kingdom of Morocco
wa: Rweyåme do Marok

en: Kingdom of Norway
wa: Rweyåme di Norvedje

en: Kingdom of Saudi Arabia
wa: Rweyåme d' Arabeye Sawoudite

en: Kingdom of Spain
wa: Rweyåme d' Espagne

en: Kingdom of Swaziland
wa: Rweyåme di Swazilande

en: Kingdom of Sweden
wa: Rweyåme di Suwede

en: Kingdom of Thailand
wa: Rweyåme di Taylande

en: Kingdom of Tonga
wa: Rweyåme di Tonga

en: Kingdom of the Netherlands
wa: Rweyåme des Bas Payis

en: Korea, Democratic People's Republic of
wa: Corêye (bijhrece)

en: Korea, Republic of
wa: Corêye (nonnrece)

en: Kuwait
wa: Kuweyt

en: Kyrgyz Republic
wa: Republike Kirguize

en: Kyrgyzstan
wa: Kirguiztan

en: Lao People's Democratic Republic
wa: Laosse

en: Latvia
wa: Letoneye

en: Lebanese Republic
wa: Republike Libanesse

en: Lebanon
wa: Liban

en: Lesotho
wa: Lessoto

en: Libyan Arab Jamahiriya
wa: Libeye

en: Liechtenstein
wa: Lîchtensteyn

en: Lithuania
wa: Litwaneye

en: Luxembourg
wa: Lussimbork

en: Macao Special Administrative Region of China
wa: Redjon Administrative Sipeciåle Chinwesse di Macao

en: Macedonia, Republic of
wa: Macedoneye

en: Malaysia
wa: Malaizeye

en: Malta
wa: Male

en: Marshall Islands
wa: Iyes Marshall

en: Martinique
wa: Martinike

en: Mauritania
wa: Moritanreye

en: Mauritius
wa: Iye Môrice

en: Mayotte
wa: Mayote

en: Mexico
wa: Mecsike

en: Micronesia, Federated States of
wa: Micronezeye

en: Midway Islands
wa: Iyes Midway

en: Mongolia
wa: Mongoleye

en: Morocco
wa: Marok

en: Mozambique
wa: Mozambike

en: Myanmar
wa: Birmaneye

en: Namibia
wa: Namibeye

en: Nauru
wa: Nawouro

en: Netherlands
wa: Bas Payis

en: Netherlands Antilles
wa: Antiyes neyerlandesses

en: Neutral Zone
wa: Zône Neute

en: New Caledonia
wa: Nouve Caledoneye

en: New Hebrides
wa: Nouvès Hebrides

en: New Zealand
wa: Nouve Zelande

en: Nicaragua
wa: Nicaragwa

en: Niger
wa: Nidjer

en: Nigeria
wa: Nidjeria

en: Niue
wa: Niuwé

en: Norfolk Island
wa: Iye Norfolk

en: Northern Mariana Islands
wa: Iyes Marianes bijhreces

en: Norway
wa: Norvedje

en: Occupied Palestinian Territory
wa: Teritweres Ocupés di Palestene

en: Pacific Islands (trust territory)
wa: Iyes do Pacifike (teritwere di confiance)

en: Palau
wa: Palawou

en: Palestinian Territory, Occupied
wa: Palestene

en: Panama Canal Zone
wa: Zône do Canå d' Panama

en: Panama, Republic of
wa: Panama, Republike do

en: Papua New Guinea
wa: Papouwazeye Nouve Guinêye

en: Paraguay
wa: Paragway

en: People's Democratic Republic of Algeria
wa: Republike Democratike et Populaire d' Aldjereye

en: People's Republic of Bangladesh
wa: Republike Populaire do Bangladesh

en: People's Republic of China
wa: Republike Populaire di Chine

en: Peru
wa: Perou

en: Philippines
wa: Filipenes

en: Poland
wa: Pologne

en: Portuguese Republic
wa: Reublike Portuguesse

en: Principality of Andorra
wa: Principåté d' Andore

en: Principality of Liechtenstein
wa: Principåté do Lîchtensteyn

en: Principality of Monaco
wa: Principåté di Monaco

en: Puerto Rico
wa: Porto Rico

en: Qatar
wa: Katar

en: Republic of Albania
wa: Republike d' Albaneye

en: Republic of Angola
wa: Republike d' Angola

en: Republic of Armenia
wa: Republike d' Årmeneye

en: Republic of Austria
wa: Republike d' Otriche

en: Republic of Azerbaijan
wa: Republike d' Azerbaydjan

en: Republic of Belarus
wa: Republike do Belaruss

en: Republic of Benin
wa: Republike do Benin

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
wa: Republike di Bosneye ey Herzegovine

en: Republic of Botswana
wa: Republike do Boswana

en: Republic of Bulgaria
wa: Republike di Bulgåreye

en: Republic of Burundi
wa: Republike do Bourondi

en: Republic of Cameroon
wa: Republike do Camrone

en: Republic of Cape Verde
wa: Republke do Cap Vert

en: Republic of Chad
wa: Republike do Tchad

en: Republic of Chile
wa: Republike do Tchili

en: Republic of Colombia
wa: Republike di Colombeye

en: Republic of Costa Rica
wa: Republike do Costa Rica

en: Republic of Croatia
wa: Republike di Crowåceye

en: Republic of Cuba
wa: Republike di Cuba

en: Republic of Cyprus
wa: Republike di Chipe

en: Republic of Côte d'Ivoire
wa: Republike di Coisse d' Ivwere

en: Republic of Djibouti
wa: Republike di Djibouti

en: Republic of Ecuador
wa: Republike d' Ecwåteur

en: Republic of El Salvador
wa: Republike d' El Salvador

en: Republic of Equatorial Guinea
wa: Republike di Guinêye Ecwåtoriåle

en: Republic of Estonia
wa: Republike d' Estoneye

en: Republic of Finland
wa: Republike di Finlande

en: Republic of Ghana
wa: Republike do Gana

en: Republic of Guatemala
wa: Republike do Gwatemala

en: Republic of Guinea
wa: Republike di Guinêye

en: Republic of Guinea-Bissau
wa: Republike di Guinêye-Bissaw

en: Republic of Guyana
wa: Republike di Guyana

en: Republic of Haiti
wa: Republike di Hayiti

en: Republic of Honduras
wa: Republike do Honduras

en: Republic of Hungary
wa: Republike di Hongreye

en: Republic of Iceland
wa: Republike d' Izlande

en: Republic of India
wa: Republike d' Inde

en: Republic of Indonesia
wa: Republike d' Indonezeye

en: Republic of Iraq
wa: Republike d' Irak

en: Republic of Kazakhstan
wa: Republike do Kazaxhtan

en: Republic of Kenya
wa: Republike do Kenia

en: Republic of Kiribati
wa: Republike di Kiribati

en: Republic of Latvia
wa: Republike di Letoneye

en: Republic of Liberia
wa: Republike do Liberia

en: Republic of Lithuania
wa: Republike di Litwaneye

en: Republic of Madagascar
wa: Republike di Madagascar

en: Republic of Malawi
wa: Republike do Malawi

en: Republic of Maldives
wa: Republike des Maldives

en: Republic of Mali
wa: Republike do Mali

en: Republic of Malta
wa: Republike di Male

en: Republic of Mauritius
wa: Republike di l' Iye Môrice

en: Republic of Moldova
wa: Republike di Moldova

en: Republic of Mozambique
wa: Republike do Mozambike

en: Republic of Namibia
wa: Republike di Namibeye

en: Republic of Nauru
wa: Republike di Nawouro

en: Republic of Nicaragua
wa: Republike do Nicaragwa

en: Republic of Palau
wa: Republike di Palawou

en: Republic of Panama
wa: Republike di Panama

en: Republic of Paraguay
wa: Republike do Paragway

en: Republic of Peru
wa: Republike do Perou

en: Republic of Poland
wa: Republike di Pologne

en: Republic of San Marino
wa: Republike di Sint Marin

en: Republic of Senegal
wa: Republike do Senegål

en: Republic of Serbia
wa: Republike di Serbeye

en: Republic of Seychelles
wa: Republike des Seycheles

en: Republic of Sierra Leone
wa: Republike do Siera Leyone

en: Republic of Singapore
wa: Republike di Singapour

en: Republic of Slovenia
wa: Republike d' Esloveneye

en: Republic of South Africa
wa: Republike di Nonne Afrike

en: Republic of Suriname
wa: Republike do Suriname

en: Republic of Tajikistan
wa: Republike do Tadjikistan

en: Republic of Trinidad and Tobago
wa: Republike di Trinité et Tobago

en: Republic of Tunisia
wa: Republike di Tunizeye

en: Republic of Turkey
wa: Republike di Turkeye

en: Republic of Uganda
wa: Republike d' Ouganda

en: Republic of Uzbekistan
wa: Republke d' Ouzbekistan

en: Republic of Vanuatu
wa: Republike di Vanouatou

en: Republic of Yemen
wa: Republike do Yemen

en: Republic of Zambia
wa: Republike di Zambeye

en: Republic of Zimbabwe
wa: Republike do Zimbabwè

en: Republic of the Congo
wa: Republike do Congo

en: Republic of the Gambia
wa: Republike del Gambeye

en: Republic of the Marshall Islands
wa: Republike des Iyes Marshall

en: Republic of the Niger
wa: Republike do Nidjer

en: Republic of the Philippines
wa: Republike des Filipenes

en: Republic of the Sudan
wa: Republike do Soudan

en: Reunion
wa: Reyunion

en: Romania
wa: Roumaneye

en: Romania, Socialist Republic of
wa: Roumaneye, Republike Socialisse di

en: Russian Federation
wa: Rûsseye

en: Rwandese Republic
wa: Republike Rwandesse

en: Saint Kitts and Nevis
wa: St Kitts & Nevis

en: Saint Lucia
wa: Sinte Luceye

en: Saint Pierre and Miquelon
wa: Sint Pierre et Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
wa: Sint Vincint et les Grenadines

en: Samoa
wa: Samowa

en: San Marino
wa: Sint Marin

en: Sao Tome and Principe
wa: São Tomé et Prince

en: Saudi Arabia
wa: Arabeye Sawoudite

en: Senegal
wa: Senegål

en: Serbia
wa: Serbeye

en: Serbia and Montenegro
wa: Serbeye et Montenegro

en: Seychelles
wa: Seycheles

en: Sierra Leone
wa: Siera Leyone

en: Singapore
wa: Singapour

en: Slovak Republic
wa: Republike Eslovake

en: Slovakia
wa: Eslovakeye

en: Slovenia
wa: Esloveneye

en: Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya
wa: Jamahiriya Arabe Libyinne Socialisse Populaire

en: Socialist Republic of Viet Nam
wa: Republike Socialisse do Vietnam

en: Solomon Islands
wa: Iyes Solomon

en: Somali Republic
wa: Republike Somalyinne

en: Somalia
wa: Somaleye

en: South Africa
wa: Nonne Afrike

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
wa: Iyes Sandwich do sud

en: Southern Rhodesia
wa: Rodezeye Nonnrece

en: Spain
wa: Espagne

en: Spanish Sahara
wa: Sara Espagnol

en: St. Kitts-Nevis-Anguilla
wa: St Kitts-Nevis-Anguila

en: State of Israel
wa: Estat d' Israyel

en: State of Kuwait
wa: Estat do Kuweyt

en: State of Qatar
wa: Estat do Katar

en: Sudan
wa: Soudan

en: Sultanate of Oman
wa: Sultanat d' Oman

en: Svalbard and Jan Mayen
wa: Iyes Svalbard eyet Jan Mayen

en: Swaziland
wa: Suwazilande

en: Sweden
wa: Suwede

en: Swiss Confederation
wa: Confederåcion Swisse

en: Switzerland
wa: Swisse

en: Syrian Arab Republic
wa: Sireye

en: Taiwan, Province of China
wa: Taiwan, Province di Chine

en: Tajikistan
wa: Tadjikistan

en: Tanzania, United Republic of
wa: Tanzaneye

en: Thailand
wa: Taylande

en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
wa: Republike di Macedoneye (Ancyinne Republike Yougoslave di)

en: Timor-Leste
wa: Timor Ess

en: Togolese Republic
wa: Republike Togolesse

en: Trinidad and Tobago
wa: Trinité et Tobago

en: Tunisia
wa: Tunizeye

en: Turkey
wa: Turkeye

en: Turkmenistan
wa: Turcmenistan

en: Turks and Caicos Islands
wa: Iyes Turks et Caicos

en: Tuvalu
wa: Touvalou

en: US Miscellaneous Pacific Islands
wa: Ôtès Iyes do Pacifike des Estats-Unis

en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
wa: URSS, Union des Republikes Socialisses Sovietikes

en: Uganda
wa: Ouganda

en: Ukraine
wa: Oucrinne

en: Union of the Comoros
wa: Union des Comores

en: United Arab Emirates
wa: Emirats Arabes Unis

en: United Kingdom
wa: Rweyåme Uni

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
wa: Rweyåme Uni di Grande Burtaegne et d' Irlande do Nôr

en: United Mexican States
wa: Estats Unis Mecsikins

en: United Republic of Tanzania
wa: Republike Uneye di Tanzaneye

en: United States
wa: Estats Unis

en: United States Minor Outlying Islands
wa: Iyes mineures des Estats Unis

en: United States of America
wa: Estats Unis d' Amerike

en: Upper Volta, Republic of
wa: Hôte Volta, Republike di

en: Uruguay
wa: Ourougway

en: Uzbekistan
wa: Ouzbekistan

en: Vanuatu
wa: Vanouatou

en: Vatican City State (Holy See)
wa: Vatican, Veye-Estat do

en: Venezuela
wa: Venezwela

en: Viet Nam
wa: Vietnam

en: Viet-Nam, Democratic Republic of
wa: Vietnam, Republike Democratike do

en: Virgin Islands of the United States
wa: Iyes Viedjes des Estats Unis

en: Virgin Islands, British
wa: Iyes Viedjes britanikes

en: Virgin Islands, U.S.
wa: Iyes Viedjes etazunyinnes

en: Wake Island
wa: Iye Wake

en: Wallis and Futuna
wa: Wallis et Futuna

en: Western Sahara
wa: Sara Coûtchantrece

en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
wa: Yemen Democratike, Republike Democratike Populaire do

en: Yemen, Yemen Arab Republic
wa: Yemen, Republike Arabe do

en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
wa: Yougoslaveye, Republike Socialisse Federåle di

en: Zaire, Republic of
wa: Zayire, Republike do

en: Zambia
wa: Zambeye

en: Zimbabwe
wa: Zimbabwè

en: Åland Islands
wa: Iyes Åland
